Trwa ładowanie...
ycipk-3vs5j0
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Deep Impact "otarła się" o kometę, przysłała zdjęcia

Amerykańska sonda kosmiczna Deep Impact przeleciała w pobliżu komety 103P/Hartley 2, w odległości zaledwie 700 kilometrów od jądra. NASA poinformowała o sukcesie tej operacji i zaprezentowała pierwsze zdjęcia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Deep Impact "otarła się" o kometę, przysłała zdjęcia
(AFP)
ycipk-3vs5j0

Sonda kosmiczna minęła kometę w czwartek o godzinie 15.01 polskiego czasu. Najmniejsza odległość między sondą, a jądrem komety wyniosła około 700 kilometrów. Obiekty minęły się z prędkością 12,5 km/s. Naukowcy szacują, że w trakcie przelotu instrumenty sondy zarejestrowały 1,5 gigabajta danych. Aktualnie trwa ich przesyłanie na Ziemię.

W trakcie przelotu sonda planowo wstrzymała przekazywanie danych na Ziemię, gdyż musiała się odwrócić tak, aby jej instrumenty pomiarowe miały jak najlepsze pole widzenia na kometę, a to kolidowało z utrzymywaniem głównej anteny nadawczej, skierowanej w stronę Ziemi.

O godz. 15.10 centrum kontroli lotów wznowiło komunikację z sondą poprzez jej główną antenę. Podczas mijania, sondę śledziły stacje naziemne, dzięki sygnałom nadawanym przez antenę pomocniczą.

ycipk-3vs5j0

Kometa Hartleya 2 jest piątą w historii, w pobliżu, której przeleciała sonda kosmiczna. Pozostałe to komety: Tempela 1, Wilda 2, Borrelly'ego oraz najbardziej znana kometa Halley'a.

Sonda Deep Impact przeleciała w 2005 roku w pobliżu jądra komety Tempela 1. Po wykonaniu tego zdania była ona w na tyle dobrym stanie, że NASA rozpisała konkurs na jej powtórne użycie do badań obiektów w przestrzeni kosmicznej. Konkurs wygrał projekt EPOXI złożony z dwóch elementów - zbadania kolejnej komety oraz poszukiwań planet pozasłonecznych. Mimo zmiany nazwy misji na EPOXI, sama sonda pozostała przy starej - Deep Impact.

103P/Hartley to niewielka kometa okresowa, która obiega Słońce po eliptycznej orbicie o okresie 6.46 roku. Została ona odkryta w 1986 roku przez Macolma Hartley'a w Siding Spring w Australii. W październiku kometa przeszła najbliżej Słońca i Ziemi, stając się efektownym obiektem dostępnym do obserwacji przez lornetkę.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3vs5j0

ycipk-3vs5j0
ycipk-3vs5j0