Trwa ładowanie...
09-07-2012 22:40

"Decyzja, której koszty poniosą wszyscy Węgrzy"

Węgierscy deputowani zatwierdzili rządową propozycję wprowadzenia podatku od transakcji finansowych. Decyzja może utrudnić wznowienie negocjacji z Komisją Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie wsparcia finansowego Węgier.

"Decyzja, której koszty poniosą wszyscy Węgrzy"Źródło: AFP, fot: John Thys
d3nmc52
d3nmc52

Podatek wejdzie w życie 1 stycznia 2013 roku. Wniosek rządu zatwierdziło 249 z 386 deputowanych rządzącej koalicji. Lewicowa opozycja była przeciwna.

Każda operacja finansowa przeprowadzana przez banki komercyjne i węgierski Bank Centralny zostanie obciążona sumą 6 tys. forintów (około 20,7 euro). Transakcje giełdowe i transakcje na rynku obligacji zostaną obciążone stawką 0,1%.

Nowa opłata ma sprawić, że sektor finansowy poniesie część kosztów węgierskiego kryzysu finansowego i pomóc w utrzymaniu przyszłorocznego deficytu budżetowego w granicach 3 procent PKB, co jest warunkiem wznowienia negocjacji w sprawie nowej linii kredytowej z Unią Europejską i MFW.

Minister gospodarki Gyorgy Matolcsy zapowiedział, że rząd liczy na roczne przychody z nowego podatku w granicach 1,3 mld euro.

d3nmc52

"Podatek Robin Hooda"

Atilla Mesterhazy - lider opozycyjnej Węgierskiej Partii Socjalistycznej (MSZP) nazwał nowe obciążenie "podatkiem Robin Hooda", bo jego koszty poniosą wszyscy Węgrzy. Opodatkowane zostaną bowiem - choć w mniejszym wymiarze - przelewy płac na konta pracowników, wypłaty gotówki z bankomatów i przelewy pocztowe.

- Podatek może przyczynić się do wzrostu szarej strefy i ucieczki oszczędności Węgrów za granicę - ostrzegł Mesterhazy.

Zastrzeżenia zgłosił również prezes węgierskiego Banku Centralnego Andras Simor, który uznał, że podatek "ograniczy niezależność banku", a natychmiastową reakcją tej instytucji będzie podwyższenie stóp procentowych o 2,5%. Węgry mają przy tym i tak najwyższe stopy procentowe w Unii w wysokości 7%.

W roku 2010 węgierscy deputowani zatwierdzili opodatkowanie sektora bankowego w wysokości 0,7 procent PKB. Wprowadzenie kontrowersyjnego podatku wywołało wówczas niezadowolenie przedstawicieli Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Negocjacje w sprawie kolejnej linii kredytowej dla Węgier w wysokości 15 mld euro mają rozpocząć się 17 lipca w Budapeszcie.

d3nmc52
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3nmc52
Więcej tematów