PolskaDebaty oksfordzkie teraz w Polsce

Debaty oksfordzkie teraz w Polsce

W dniach 6-7 grudnia, w ramach „Eureko – Akademia Przyszłości”, odbędą się debaty oksfordzkie, podczas których zostanie wyłoniona piątka finalistów konkursu.

05.12.2006 | aktual.: 05.12.2006 17:29

To już trzeci i zarazem przedostatni etap konkursu, w którym udział wzięło ponad 1000 studentów z całej Polski. Do trzeciego etapu zakwalifikowało się 20 osób, które już w najbliższą środę będą rywalizować w pięcioosobowych zespołach o udział w finale.

Uczestnicy zmierzą się na argumenty w trzech, losowo wybranych tematach:

  1. Warto jest postępować etycznie przy prowadzeniu działalności gospodarczej.
  1. TQM jest najlepszą techniką zarządzania średnim przedsiębiorstwem.
  1. Rozwój praktyki zarządzania jest możliwy głównie dzięki rozwojowi teorii.

Wszystkie debaty odbędą się w Auli VII Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Pierwsza z nich rozpocznie się w środę, 6 grudnia o godz. 12.00, druga, tego samego dnia, o godz. 13.30.

Ostatnia, półfinałowa debata odbędzie się w czwartek 7 grudnia, o godz. 9.00. Tego samego dnia, o godz. 12.00 rozpocznie się quiz z wiedzy, który wyłoni ostatecznego zwycięzcę „Eureko – Akademia Przyszłości.” Wszystkie debaty będą otwarte dla publiczności.

Szczegóły konkursu dostępne są na www.eureko-akademiarzyszlosci.pl.

Trochę o historii debatowania

Historia debat publicznych sięga czasów starożytnych. Retoryka była niezbędna w życiu publicznym starożytnej Grecji i Rzymu. Przez wiele wieków posługiwali się nią królowie, politycy, uczeni.

Styl debatowania według reguł oksfordzkich wywodzi się z Anglii. Sięga on historycznie XVIII-ego, XIX-ego wieku. Opiera się o styl debaty brytyjskiej Izby Gmin, charakteryzującej się podziałem na dwie strony - rządzącą i opozycyjną. Układ sali brytyjskiego parlamentu zachęca do konfrontacji. Ławy nie są ustawione w półokrąg (jak na kontynencie), lecz na przeciwko siebie. Mówcy zawsze widzą przed sobą swoich oponentów.

Brytyjską tradycją stały się także pojedynki organizowane między największymi uniwersytetami. Do najsłynniejszych należy coroczny pojedynek między Oxford Union Society i Cambridge Union Society organizowany od 1829 roku, kiedy to odbyła się rywalizacja między zwolennikami dwóch wybitnych angielskich poetów - Shelley’a (absolwenta Oksfordu) i Byrona (absolwenta Cambridge).

Debaty oksfordzkie zdobyły sobie popularność dzięki swojej atrakcyjności nie tylko w Wielkiej Brytanii. W stylu tym debatuje się w Stanach Zjednoczonych, Australii, Kanadzie. W Polsce debaty zainicjował profesor Zbigniew Pełczyński, emerytowany profesor Oxford University, który po raz pierwszy wprowadził debatę oksfordzką do programu swojej Szkoły dla Młodych Liderów Społecznych i Politycznych.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)