Debata Tischnerowska poświęcona pontyfikatowi Jana Pawła II
Piętnasta Debata Tischnerowska na Uniwersytecie Warszawskim była poświęcona pontyfikatowi Jana Pawła II. Wzięli w niej udział profesor Timothy Snyder z Uniwersytetu Yale, amerykańska publicystka Anne Applebaum, a także arcybiskup Kazimierz Nycz oraz Adam Michnik.
Redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" zaznaczył, że papież Polak poprzez swoje nauczanie postawił wiele trudnych pytań. - Dla mnie takim wyzwaniem, przeciwko któremu buntowałem się wiele razy, jest określenie "cywilizacja śmierci" wobec liberalnej demokracji - podkreślał Adam Michnik.
Z kolei metropolita warszawski, arcybiskup Kazimierz Nycz zwracał uwagę, że bardzo ważne w pontyfikacie Jana Pawła II było nauczanie dotyczące ludzkiej płciowości. Zdaniem hierarchy, jest to jeden z najtrudniejszych do przyjęcia elementów papieskiego orędzia.
Jednak w opinii Anne Aplebaum, wymagające słowa Jana Pawła II znalazły i znajdują oddźwięk w Ameryce i na świecie. Zdaniem publicystki przygotowującej biografię papieża, dzięki jego nauczaniu w Stanach Zjednoczonych pojawiła się moda na małżeństwo i rodzinę.
Profesor Timothy Snyder zwracał natomiast uwagę, że Jan Paweł II był orędownikiem zjednoczenia Europy. W opinii profesora Snydera, papież wierzył, że Polska jako kraj łączący Wschód z Zachodem ma do odegrania bardzo ważną rolę w jednoczeniu Europy.
Organizowane cyklicznie na Uniwersytecie Warszawskim dyskusje są formą upamiętnienia księdza Józefa Tischnera, a zaproszeni goście poruszają najważniejsze problemy współczesnego świata. Patronat nad debatami tischnerowskimi sprawują Pierwszy i Drugi Program Polskiego Radia.