PolskaDawna siedziba jednostki ZOMO - dla chorych i bezdomnych

Dawna siedziba jednostki ZOMO - dla chorych i bezdomnych

15 budynków na ponad trzyhektarowej
działce w podczęstochowskiej Lubojence, gdzie przed laty
stacjonowała jednostka ZOMO, władze powiatu przekażą instytucjom
pozarządowym zajmującymi się nieuleczalnie chorymi na hospicjum
oraz bezdomnym i wychodzącym z uzależnień. Poinformowała o tym rzeczniczka Starostwa Powiatowego w Częstochowie Grażyna Folaron.

Folaron dodała, że wśród ubiegających się o przydział części tych nieruchomości jest Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej, które zamierza uruchomić tam dom stacjonarnej opieki dla ok. 100 osób. Przeznaczony byłby dla osób samotnych i chorych (nie tylko na nowotwory)
z objawami niemożliwymi do złagodzenia w warunkach domowych. Mogliby tam także trafiać chorzy, których domowi opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli przez określony czas zapewnić im opieki
- wyjaśniła Folaron.

Wstępnie ustalono, iż Stowarzyszenie otrzyma dwa budynki wraz z otaczającą je częścią parkową, by chorzy mogli być wyprowadzani tam na spacer. W podziale nieruchomości w Lubojence uczestniczyć będą także Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy "Agape" oraz Chrześcijańska Fundacja "Abdullam" zajmujące się resocjalizacją osób wychodzących z alkoholizmu i bezdomności. Otrzymają one dwa budynki o łącznej powierzchni ok. 880 m kw., w których powstaną hostele.

W Lubojence działalność prowadzić ma również Częstochowski Bank Żywności zajmujący się pozyskiwaniem i dystrybucją żywności dla organizacji opiekujących się najuboższymi oraz Stowarzyszenie na Rzecz Potrzebujących Pomocy "Nadzieja", które zamierza stworzyć tam nie tylko przejściowe mieszkania dla bezdomnych, ale również warsztaty, w których mogliby pracować.

Jednym z warunków przekazania nieruchomości w Lubojence ubiegających się o nie organizacjom jest zapewnienie przez nie mieszkań dla wychowanków domów dziecka w Chorzenicach i we Wrzosowej. Część z nich, opuszczając te podległe staroście placówki po uzyskaniu pełnoletniości, nie ma bowiem możliwości powrotu do domów rodzinnych.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)