Trwa ładowanie...

David Cameron zadowolony z wypowiedzi Donalda Tuska

Premier David Cameron wyraził zadowolenie z wypowiedzi wybranego na szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska na temat potrzeby uwzględnienia brytyjskiego stanowiska w kontekście reform w UE.

Share
David Cameron zadowolony z wypowiedzi Donalda Tuska
Źródło: PAP/EPA, Fot: OLIVIER HOSLET
d3jqkz0

"Jestem zachwycony słowami Donalda Tuska o znaczeniu reform w UE i potrzebie ustosunkowania się do kwestii podniesionych przez Wielką Brytanię" - cytuje jego wypowiedź brytyjskie przedstawicielstwo przy UE na Twitterze.

W odróżnieniu od nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej "federalisty" Jean-Claude'a Junckera, Tusk uważany jest w W. Brytanii za liberała i polityka proreformatorskiego. Cameron zapowiedział, że po wygranej w najbliższych wyborach w maju 2015 r. będzie dążył do oparcia brytyjskiego członkostwa w UE na innych zasadach, zanim rozpisze referendum członkowskie przed końcem 2017 r.

d3jqkz0

Brytyjski premier apeluje o wzmocnienie wspólnego rynku (ale chce zmian w jednym z jego filarów, jakim jest swoboda przemieszczania się i osiedlania, z myślą o ochronie systemu socjalnego i kontroli migracji) i zabezpieczenie interesów krajów spoza strefy euro.

Z kolei "Irish Times" cytuje premiera Irlandii Endę Kenny'ego - jednego z kontrkandydatów Donalda Tuska na stanowisko szefa Rady - który sądzi, że najważniejszym zadaniem dla nowego przewodniczącego Rady Europejskiej będzie gospodarka, a główną dziedziną jego działalności powinna być walka z bezrobociem, zważywszy zwłaszcza na obecne kłopoty eurostrefy.

"Irish Times" pisał o Tusku, jako o "proeuropejskim liberale i zwolenniku wolnego handlu". Wcześniej gazeta nie uważała go za faworyta, wśród jego słabych stron wymieniając niedostateczną znajomość języków obcych. Gazeta wskazywała też, że Polska nie jest w eurostrefie. "Guardian" z kolei nazwał Tuska "antykremlowskim jastrzębiem w kwestii kryzysu na Ukrainie".

Publicysta tygodnika "Spectator" James Forsyth twierdzi, że "ukraiński kryzys przypomniał Polakom, jak ważną rolę odgrywa W. Brytania w usztywnieniu podejścia UE do Rosji", z czego wyprowadza wniosek, że "z tego względu Tusk bardzo by nie chciał jej wyjścia z UE".

Zdaniem Forsytha nominacja Tuska "przypomina o randze kanclerz Angeli Merkel w UE", ponieważ to ona pierwsza namawiała go do kandydowania.

Publicysta nie wyklucza zarazem, że Cameron i Tusk będą różnić się w kwestii swobodnego przemieszczania się osób w ramach UE, którą brytyjski premier chce ukrócić, wskazując, że Polacy bardzo na niej skorzystali.

d3jqkz0

Podziel się opinią

Share
d3jqkz0
d3jqkz0
Więcej tematów