Trwa ładowanie...

David Cameron błaga Szkotów, by nie niszczyli Zjednoczonego Królestwa

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron skierował do Szkotów przeniknięty emocjami apel, by zrezygnowali z niepodległości w czwartkowym referendum, które może doprowadzić do rozpadu Zjednoczonego Królestwa.

Share
David Cameron błaga Szkotów, by nie niszczyli Zjednoczonego Królestwa
Źródło: PAP/EPA, fot: Andy Rain
d12za25

- Jeśli Szkocja zagłosuje na tak, Zjednoczone Królestwo się rozpadnie i nasze drogi rozejdą się na zawsze - powiedział Cameron w szkockim mieście Aberdeen.

- Nie będzie odwrotu i drugiej szansy - zaznaczył brytyjski premier w szczególnie emocjonalnym przemówieniu.

Podkreślił, że zwycięstwo "tak" w referendum w sprawie niepodległości Szkocji będzie równoznaczne z "bolesnym rozwodem" z poważnymi implikacjami.

d12za25

- To nie będzie separacja na próbę, lecz bolesny rozwód - powiedział brytyjski premier. Dodał, że jeśli zwycięży "nie" dla niepodległości, uruchomi to program bezprecedensowego przekazania władzy Szkocji w dziedzinie polityki fiskalnej i publicznej służby zdrowia.

- Razem lepiej - oświadczył na zakończenie Cameron, powtarzając hasło kampanii przeciw oderwaniu Szkocji od Wielkiej Brytanii.

- Głosujcie za tym, byśmy pozostali razem, głosujcie za ocaleniem naszego Zjednoczonego Królestwa - powiedział premier.

W najbliższy czwartek mieszkańcy Szkocji mają wypowiedzieć się w referendum, czy chcą niepodległości od Wielkiej Brytanii. Sondaże wskazują, że liczba zwolenników niepodległości rośnie i mogą oni nieznacznie wygrać.

d12za25

Podziel się opinią

Share
d12za25
d12za25
Więcej tematów