PolskaDavid Beckham polskim eurodeputowanym?

David Beckham polskim eurodeputowanym?

Obywatel każdego kraju UE będzie mógł kandydować w Polsce do Parlamentu Europejskiego - taką możliwość zakłada projekt ustawy o wyborze członków tego parlamentu. Jeśli propozycję w obecnym kształcie zaakceptowałby parlament i prezydent, może być tak, że w jednym okręgu wybranych zostanie dwóch deputowanych, a w innym np. pięciu. POlskim eurodeputowanym będzie mógł zostać np. David Beckham.

David Beckham polskim eurodeputowanym?
Źródło zdjęć: © AFP

We wtorek projekt regulujący zasady wyboru do Parlamentu Europejskiego zaakceptował rząd. Szef MSWiA Krzysztof Janik powiedział, że projekt zakłada podział Polski na 13 okręgów wyborczych. Wybierzemy w nich łącznie 54 eurodeputowanych.

Prof. Stanisław Gebethner, współtwórca projektu, poinformował że propozycja zakłada, iż "każdy obywatel Unii będzie mógł kandydować - może np. Sven Hannawald albo David Beckham". Jak wyjaśnił, listy kandydatów mają być - zgodnie z przygotowanym projektem - zgłaszane w okręgach wyborczych. Będą mogły zawierać nazwiska od 3 do 9 kandydatów.

"Nie ma z góry ustalonej liczby mandatów w tych okręgach. Głosujemy tak, jak do Sejmu - na kandydata, co oznacza oddanie głosu na listę" - wyjaśnił Gebethner. Dodał, że głosy na listę w całym kraju mają być później sumowane i przeliczane na mandaty za pomocą metody d'Hondta, w zależności od tego, ile dana lista dostała głosów w skali kraju. Według propozycji, ma obowiązywać 5- procentowy próg dla komitetów wyborczych.

"Jeżeli partia x uzyskuje 10 mandatów, na przykład, to te 10 mandatów rozdziela się między listy okręgowe odpowiednio do proporcji głosów oddanych w danym okręgu - powiedział Gebethner. -_ Tam gdzie lista dostała najwięcej głosów, tam będzie miała najwięcej mandatów"_. Może być więc tak, że jeden okręg wyborczy dostanie dwa mandaty, a inny na przykład cztery.

Kandydatów - podobnie jak w wyborach do krajowego parlamentu - będą mogły zgłaszać komitety partyjne lub obywatelskie. Posłowie i senatorowie oraz radni, jeśli zostaną wybrani do Parlamentu Europejskiego, będą musieli zrezygnować z zasiadania w polskim parlamencie lub radzie; nie będą musieli rezygnować na etapie kandydowania do PE.

Rządowy projekt trafi teraz do Sejmu. Wybory do PE planuje się na 13 czerwca 2004 r.

Parlament Europejski jest największym wielonarodowym parlamentem na świecie - reprezentuje 370 mln obywateli Unii. Ma funkcję ustawodawczą i kontrolną wobec władzy wykonawczej. Jego uprawnienia są jednak dość ograniczone, choć stopniowo powiększane. Najpierw jego rolę wzmocnił Jednolity Akt Europejski, następnie Traktat z Maastricht i Traktat Amsterdamski.

W skład Parlamentu Europejskiego wchodzą przedstawiciele wielu partii, zrzeszonych w siedmiu większych frakcjach politycznych. Każdy kraj Unii Europejskiej ma wciąż jeszcze własną ustawę dotyczącą wyborów do PE.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)