Data 1 września 1939 r. nic nie mówi Brytyjczykom
Brytyjczycy nie upamiętniają w żaden sposób
daty 1 września. Nie wiąże się ona też w społecznej świadomości z
początkiem II wojny światowej.
Wielka Brytania wypowiedziała wojnę Niemcom 3 września 1939 r., ale ta rocznica tej daty również nie jest obchodzona. Pamięć żołnierzy poległych w obronie ojczyzny Brytyjczycy świętują 11 listopada, kiedy obchodzony jest Dzień Pamięci z udziałem rodziny królewskiej i przedstawicieli władz.
Według historyka prof. Roberta Gildei z Uniwersytetu w Oxfordzie, w świadomości społecznej Brytyjczyków II wojna światowa kojarzy się przede wszystkim z takimi wydarzeniami, jak lądowanie aliantów w Normandii czy bombardowanie Londynu i całego kraju.
W 1939 r. wciąż doskonale pamiętano I wojnę światową. Nikt nie witał więc kolejnej z entuzjazmem, ale z niechęcią i ciężkim sercem - oto znów czeka nas ten koszmar. Trudno więc tak postrzegane wydarzenie upamiętniać - powiedział.
Polscy kombatanci i ich rodziny, zrzeszeni w Stowarzyszeniu Polskich Kombatantów w Wielkiej Brytanii - najliczniejszej takiej organizacji na Wyspach - będą 1 września uczestniczyć w mszach świętych, zamówionych przez lokalne koła stowarzyszenia w kościołach w całym kraju.
Data 1 września Brytyjczykom nic nie mówi i nie powinno nas to dziwić - powiedział prezes stowarzyszenia mjr Mieczysław Jarkowski. Polscy kombatanci mają swoje miejsce w pochodzie podczas Dnia Pamięci w Londynie dopiero od 1987 r., a więc stało się to dosyć późno. Wtedy zaczęły puszczać lody, nie obawiano się już tak Związku Radzieckiego - dodał.