Dariusz Łuczak pełni obowiązki szefa ABW
Płk Dariusz Łuczak pełni już obowiązki szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W środę premier Donald Tusk spotkał się z dotychczasowym szefem ABW Krzysztofem Bondarykiem i wręczył mu odwołanie ze sprawowanej funkcji - poinformował rzecznik rządu Paweł Graś.
Premier Tusk na początku stycznia poinformował, że przyjął rezygnację złożoną przez Bondaryka z dniem 15 stycznia. Do połowy lipca ma pozostać w dyspozycji premiera, potem przejść na emeryturę.
Przed godz. 16 na stronie internetowej ABW został zmieniony skład kierownictwa - usunięto informacje o Bondaryku, a jako p.o. szef Agencji pojawił się biogram Dariusza Łuczaka. Zgodnie z prawem może on pełnić obowiązki przez trzy miesiące.
Łuczak ma 54 lata. Zastępcą szefa ABW został w kwietniu 2012 r. Z wykształcenia jest prawnikiem, ukończył studia w białostockiej filii Uniwersytetu Warszawskiego. Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych był członkiem Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" w Białymstoku. Od 1981 do 1990 roku pracował jako mechanik-instruktor zawodu w Zespole Szkół Zawodowych w Hajnówce.
Od 1990 do 1995 roku pełnił funkcję zastępcy kierownika w Urzędzie Rejonowym w Hajnówce. W 1995 roku rozpoczął służbę w Delegaturze Urzędu Ochrony Państwa w Białymstoku. W latach 1999-2001 pełnił tam funkcję zastępcy Szefa, a od roku 2001 do 2002 Szefa Delegatury. Od 2002 do 2008 roku stał na czele białostockiej Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, powstałej w miejsce Urzędu Ochrony Państwa.
Od 2008 do 2011 roku był dyrektorem departamentu ochrony ekonomicznych interesów państwa i zwalczania przestępczości zorganizowanej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
W latach 2011-2012 był odpowiedzialny za trzy departamenty: bezpieczeństwa ekonomicznego państwa, kontrwywiadu oraz zwalczania terroryzmu Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W tym samym czasie pełnił również obowiązki dyrektora delegatury stołecznej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, którą współtworzył.
Jest żonaty, ma córkę. Hobby Łuczaka to żeglarstwo i wędkarstwo.
Premier, pytany na początku stycznia o motywy rezygnacji Bondaryka, powiedział, że w ocenie szefa ABW zapowiadany kierunek zmian w służbach specjalnych nie jest zgodny z jego wyobrażeniem o funkcjonowaniu ABW. "W związku z tym powiedzieliśmy sobie, że nowe zadania i nowa, odświeżona formuła funkcjonowania tej służby będzie wymagała nowego człowieka. Obaj uznaliśmy, że to stosowny moment" - mówił.
Premier od zeszłego roku mówi o potrzebie reformy systemu polskich służb specjalnych tak, by były one bardziej wyspecjalizowane; chodzi np. o to, by ABW koncentrowała się na wyprzedzającym informowaniu o zagrożeniach oraz zwalczaniu najważniejszej części przestępczości gospodarczej i terrorystycznej.