Trwa ładowanie...
08-09-2014 16:05

Dar Pomorza wygrywa - załoga pokonała 30 konkurentów

36 godziny wyrzeczeń i ciężkiej pracy - tak można podsumować pierwsze miejsce Daru Pomorza w Falmouth - Royal Greenwich Tall Ships Regatta. Polska jednostka wyprzedziła 30 konkurentów.

Dar Pomorza wygrywa - załoga pokonała 30 konkurentówŹródło: WP.PL, fot: Tomasz Gdaniec
dghlyt6
dghlyt6

Dar Młodzieży zwycięża w Falmouth-Royal Greenwich Tall Ships Regatta. Był najszybszy w całej stawce. Z czasem 36 godzin i 34 minut pokonał 30 innych żaglowców biorących udział w zawodach. Trasa wiodła z Falmouth, które znajduje się w Kornwalii do powszechnie znanego Greenwich.

Warunki pogodowe nie sprzyjały wielkim jednostkom. Słaby zanikający wiatr preferował małe, lekkie i zwrotne statki. Tym bardziej cieszy sukces załogi z Gdyni. Kolejne miejsca zajęły brytyjskie jednostki Stavros Niarchos oraz Tenacious. Do zawodów stanęła silna grupa prawie 30 wielkich żaglowców oraz 40 mniejszych jednostek pływających. Do najbardziej znanych żaglowców biorących udział w regatach zaliczyć można jednostkę Alexander von Humboldt, która w połowie sierpnia gościła w Gdyni. W czasie regat praktykę morską odbywali studenci Akademii Morskiej, którzy zdobywali tutaj pierwszą praktykę.

Festiwal Żaglowców trwał od 28 sierpnia do 9 września. Regaty zaś odbyły się w dniach 6-7 września. W ramach festiwalu zorganizowano wiele imprez towarzyszących. Nieprzerwanie przez cały czas organizowane były koncerty szant, zwiedzanie jednostek, parada załóg. Impreza zakończyła się pokazem fajerwerków, które zostały uświetnione paradą żaglowców. Dar Pomorza powróci do swego macierzystego portu w połowie września.

Zawody cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem turystów oraz mieszkańców regionu. Rozpoczęcie regat śledziło prawie 100 tys. osób, a każdego dnia nabrzeżne oraz miasto odwiedzało 45 tys. gości. Na wodach wokół trasy regat pojawiło się prawie tysiąc jachtów. Statki oraz tradycja morska jest częścią cennego dziedzictwa Kornwalii.

dghlyt6

STI jest organizacją międzynarodową o charakterze non-profit, która posiada swoje oddziały na całym świecie. Została stworzona z myślą o kształtowaniu i edukacji młodzieży za pomocą nauki żeglarskiego rzemiosła, bez względu na pochodzenie, czy przekonania. STI organizuje coroczne regaty Falmouth - Royal Greenwich Tall Ships Regatta oraz patronuje 29 innym wydarzeniom tego typu. W 2007 roku została nominowana do pokojowej nagrody nobla.

dghlyt6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dghlyt6
Więcej tematów