Trwa ładowanie...

Wrze na Kaukazie. Dantejskie sceny w Gruzji

W gruzińskim parlamencie doszło do bójki, a na ulicach pojawiły się tłumy protestujących. Wszystko przez kontrowersyjną ustawę o "agentach zagranicznych", którą chce przeforsować obecny rząd. Opozycja alarmuje, że jest ona wzorowana na drakońskim rozwiązaniu z putinowskiej Rosji.

Bójka w gruzińskim parlamencieBójka w gruzińskim parlamencieŹródło: Twitter
duh5acw
duh5acw

W poniedziałek w gmachu gruzińskiego parlamentu, podczas dyskusji o ustawie, doszło do bójki pomiędzy parlamentarzystami. W starciu brali udział m. in. przewodniczący komisji ds. prawnych i lider opozycyjnego Zjednoczonego Ruchu Narodowego Lewan Chabeiszwili. Całe zdarzenie zarejestrowały kamery.

Gorąco zaczęło się robić również na zewnątrz budynku. Na ulicach Tbilisi zgromadziły się tłumy protestujące przeciwko legislacji.

Ustawa o "agencie zagranicznym"

Projekt kontrowersyjnej ustawy został ogłoszony przez rządzącą partię Gruzińskie Marzenie w zeszłym miesiącu. Teraz przechodzi kolejne etapy ścieżki legislacyjnej.

duh5acw

Rządowa propozycja zakłada, że każda organizacja, otrzymująca więcej niż 20 proc. funduszy z zagranicy, rejestrowała się jako "agent zagraniczny" i oddawała się pod nadzór ministerstwa sprawiedliwości. W razie niepodporządkowania się przepisom, organizacje te otrzymywałby surowe kare finansowe.

Niebezpieczny wzór z Rosji

Krytycy rozwiązania wskazują, że łudząco przypomina ono ustawę o "agentach zagranicznych" wprowadzoną w Rosji w 2012 r., która posłużyła reżimowi Putina do pacyfikacji społeczeństwa obywatelskie i niezależnych mediów. Ostrzegają, że wprowadzenie tego prawa może stanowić kolejny krok Gruzji ku autorytaryzmowi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rosjanie wyśmiani. W tym żołnierze Putina walczą na froncie

- Legislacja na modłę rosyjską, która jest obecnie przepychana w parlamencie, jest wbrew narodowemu interesowi Gruzji i jej europejskim aspiracjom. Zgadza się co do tego społeczność międzynarodowa i gruzińskie społeczeństwo - uważa Irakli Pawleniszwili, aktywista społeczny i polityk opozycyjny, cytowany przez agencję Reuters.

duh5acw

Inaczej sprawę widzą działacze Gruzińskiego Marzenia. Poseł tej partii Giwi Mikanadze twierdził w rozmowie w gruzińskiej telewizyjnej państwowej, że "Gruzini muszą wiedzieć, jakie są źródła finansowania poszczególnych organizacji".

- Mówimy i transparentności i zobowiązaniu wobec gruzińskiego społeczeństwa - argumentował.

Zapowiada weto

Przedstawiciele rządzącego Gruzińskiego Marzenie oficjalnie wciąż powtarzają, że "Gruzja powinna pewnego dnia przyłączyć się do Unii Europejskiej", chociaż obrany przez nich kierunek zmian w kraju zdaje się ja coraz bardziej od tego celu oddalać.

duh5acw

Prezydent Salome Zurabiszwili już zapowiada, że zawetuje ustawę o "agencie zagranicznym". Argumentuje, że może ona zagrozić wejściu kraju do struktur UE i NATO.

Jednakże parlament może uchylić jej weto. Byłoby na rękę Rosji, która głośno od lat sprzeciwia się wejściu Gruzji do NATO.

Już wiadomo, że ewentualne wejście ustawy w życie napotka silny opór. Przeszło 60 organizacji społecznych i mediów zapowiedziało, że nie podporządkuje się tej legislacji.

duh5acw

Źródło: Reuters

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
duh5acw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
duh5acw
Więcej tematów