Daniel Passent nie żyje
Daniel Passent zmarł w wieku 83 lat. Był felietonistą, blogerem, dziennikarzem. Przez całe życie związany był z tygodnikiem "Polityka", do którego dołączył w 1959 roku. Daniel Passent został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi.
Do tygodnika "Polityka" dołączył w 1959 roku. Publikował felietony poświęcone sprawom politycznym, społecznym, gospodarczym, międzynarodowym, ale i kulturalnym, dzielił się w nich wrażeniami z lektur, wspominał, żegnał przyjaciół. "Tak, to prawda, 'Polityka' jest moim drugim domem. Ponad 60 lat pozostaję w związku, raz formalnym, raz na 'kocią łapę', ale zawsze z 'Polityką'. Na pewno ma to coś wspólnego z potrzebą bezpieczeństwa, jaką odczuwałem po wojnie" – pisał w tekście "Jak odnalazłem korzenie" w listopadzie 2021 r.
Daniel Passent prowadził od 2006 roku blog "En Passant", który jest jednym z najstarszych blogów politycznych w Polsce. W "Polityce" opublikował ponad 1700 wpisów.
W Radiu TOK FM od 2012 r. z krótkimi przerwami prowadził autorską audycję "Goście Passenta", emitowaną w każdą niedzielę o godz. 10. Z córką Agatą Passent, dziennikarką, autorką książek i bloga "Jakoś to nie będzie", prowadził zaś podcast "Polityki" – "Mój pierwszy raz" – o nim samym: o życiu, dorastaniu, wartościach, pracy i dziennikarstwie we współczesnej Polsce. Powstało siedemnaście odcinków pogłębionej, szczerej, niekiedy żartobliwej rozmowy z szerokim tłem społeczno-politycznym.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Daniel Passent urodził się w Stanisławowie 28 kwietnia 1938 r. w żydowskiej rodzinie, był ukrywany w czasie wojny. Jego rodzice zginęli w 1944 r. Był stypendystą w Princeton, w latach 1980–81 na Harvardzie, a potem w latach 1990–94 był redaktorem wydawanych w Bostonie "World Papers", dodatku o sprawach międzynarodowych dołączanego do ponad 20 pism w różnych krajach. W 1997 został ambasadorem Polski w Chile, do którego chętnie wracał w swoich tekstach.
Karierę dziennikarską zaczynał na łamach "Szrandaru Młodych", gdzie zadebiutował w wieku 18 lat. Pisał też dla kabaretów Dudek i Pod Egidą. Pierwszy tekst w "Polityce" – pod słynnym tytułem "Czy ekonometria jest nauką burżuazyjną" – ukazał się w 1958 r. A już w 1961 r. z pomocą zaprzyjaźnionego niemieckiego antyfaszysty Thomasa Harlana zdobył dzienniki Adolfa Eichmanna, które "Polityka" opublikowała jako jeden z dwu tytułów na świecie.
Daniel Passent był autorem kilkunastu książek takich jak "Bywalec", "Bitwa pod wersalikami", "Obywatelu, nie denerwujcie się", "Co dzień wojna" (reportaże z wojny wietnamskiej), "Pan Bóg przyjechał do Monachium" (relacje z igrzysk 1972), "Rozbieram senatora" (relacje z USA), "Dzisiaj umrą dwie osoby", "To jest moja gra" (o tenisie – sam grał i był kibicem), "Choroba dyplomatyczna" (wspomnienia z Chile), "Codziennik" (osobiste notatki z 2005 r.), "Passa" (wywiad rzeka poprowadzony przez Jana Ordyńskiego).