Dania podwyższy wiek emerytalny?
Obowiązujący obecnie w Danii wiek
emerytalny 65 lat powinien zostać stopniowo podniesiony, by
sprostać potrzebom państwa dobrobytu - ogłosiła komisja
ekspertów powołana przez duński rząd.
07.12.2005 | aktual.: 07.12.2005 21:06
Komisja nie podała, jaki powinien być w przyszłości wiek emerytalny, wskazując tylko, że Duńczycy muszą więcej pracować dla sfinansowania systemu opieki społecznej.
Komisja zasugerowała również rezygnację z obecnej możliwości przechodzenia na emeryturę w wieku 60 lat z niepełnym wymiarem świadczeń oraz wprowadzenie opłat za usługi medyczne, obecnie darmowe.
Powołana w 2003 roku dziewięcioosobowa komisja sformułowała łącznie 43 wnioski, których przyjęcie miałoby zharmonizować potrzeby finansowe opieki socjalnej z procesem starzenia się duńskiego społeczeństwa. Materiały komisji zostaną rozpatrzone przez rząd i parlament, które zadecydują o kierunku podejmowanych reform.
Wspólnym wątkiem tych propozycji jest seria inicjatyw, które mają ten sam cel: stworzenie dodatkowych miejsc pracy - powiedział przewodniczący komisji Torben M. Andersen.
Według komisji ustawowy wiek emerytalny powinien być zwiększany o jeden miesiąc każdego roku, zaczynając od roku 2003. Nie określono jednak, jaka byłaby górna granica tego wzrostu.
Parlamentarzystom zalecono również rozważenie, czy nie należy zlikwidować popularnego w Danii systemu, w którym osoby w wieku od 60 do 65 lat rezygnują z pracy, pobierając w zamian maksimum 12140 koron (1920 USD) państwowej emerytury.
Komisja, w której skład wchodzą między innymi ekonomiści i działacze gospodarczy, zaleciła ponadto, by przy udzielaniu imigrantom zezwoleń na pobyt stały rząd preferował osoby utalentowane i wykształcone.
Opublikowane rekomendacje to także obniżenie stawki podatkowej dla przedsiębiorstw z 28 do 25 procent oraz finansowe premiowanie absolwentów, kończących studia w regulaminowym terminie.