Dalsze prace nad zmianami w ustawie o komisji śledczej
Sejm zdecydował w nocnym głosowaniu, że
kontynuowane będą prace nad przygotowanym przez Prawo i
Sprawiedliwość projektem zmian w ustawie o komisji śledczej.
Drugie czytanie projektu ma się odbyć jeszcze w środę.
30.07.2003 | aktual.: 30.07.2003 06:31
Sejm oddalił, złożony przez kluby SLD i Unii Pracy, wniosek o odrzucenie tego projektu w całości. Za odrzuceniem projektu głosowało 198 posłów, przeciw było 207, a wstrzymało się 6 posłów.
Jednocześnie Sejm zdecydował o niezwłocznym przejściu do drugiego czytania projektu zmian w ustawie o komisji śledczej. Za taką decyzją głosowało 207, przeciw 201, a trzech posłów wstrzymało się od głosowania. Oznacza to, że drugie czytanie projektu musi się odbyć jeszcze na obecnym posiedzeniu Sejmu, czyli w środę.
Najistotniejsza propozycja zmian przewiduje, że w skład komisji śledczej wchodziłoby po jednym reprezentancie każdego klubu i koła mającego swojego przedstawiciela w Konwencie Seniorów. Obecna ustawa zakłada, że w skład komisji może wchodzić do 11 członków oraz że jej skład powinien odzwierciedlać reprezentację w Sejmie klubów i kół poselskich mających swoich przedstawicieli w Konwencie Seniorów, odpowiednio do liczebności komisji.
Inna propozycja PiS zmiany w ustawie o komisji śledczej zakłada, że w przypadku, gdy komisja nie zakończy swojej działalności przed końcem kadencji Sejmu, który ją powołał, postępowanie przez nią prowadzone może być kontynuowane przez komisję śledczą w składzie powołanym przez Sejm kolejnej kadencji. Obecnie jeśli komisja nie zakończyła swojej działalności przed końcem kadencji Sejmu, który ją powołał, postępowanie przez nią prowadzone ulega zamknięciu z dniem zakończenia kadencji.