PolskaDalajlama w Warszawie - zakończenie szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla

Dalajlama w Warszawie - zakończenie szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla

Dalajlama, przedstawiciel Urzędu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców oraz zastępca sekretarza generalnego ONZ. To tylko kilka osób, które wezmą udział w zakończeniu szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Tegoroczny kongres odbywa się w Warszawie, bo w ten sposób chciano uczcić 30. rocznicę przyznania Lechowi Wałęsie tej nagrody.

Dalajlama w Warszawie - zakończenie szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla
Źródło zdjęć: © PAP | Jacek Turczyk

23.10.2013 | aktual.: 23.10.2013 07:10

Duchowy przywódca narodu tybetańskiego Dalajlama XIV weźmie udział w w sesji "Solidarność i pojednanie: nigdy więcej wojny". Zabierze także głos w dyskusji poświęconej solidarności młodych. Podczas ostatniego dnia szczytu Nobliści przyznają Nagrodę Pokoju. W tym roku trafi ona do aktorki Sharon Stone za jej - jak napisano w uzasadnieniu - "solidarne działanie na rzecz ludzi walczących z tragedią HIV i AIDS oraz za niesienie im nadziei". Dotychczas Nagrody Pokoju otrzymali m.in.: piłkarz Roberto Baggio, piosenkarka Annie Lennox, wokalista U2 Bono i aktor George Clooney.

Warszawiacy również będą mogli spotkać Noblistów. Po południu ok. godz. 15.20 w Ogrodzie Saskim zostanie posadzony dąb na pamiątkę zakończonego szczytu. Dziesięcioletnie drzewo ma pięć metrów wysokości.

W uroczystości udział wezmą nobliści: Dalajlama XIV, Lech Wałęsa, Szirin Ebadi, Frederik Willem de Klerk, Mairead Corrigan-Maguire, Betty Williams i Mohammad Yunus.

Nobliści pokojowi dyskutują w Pałacu Kultury i Nauki. Nobliści naukowi spotkają się na Zamku Królewskim. Carol Graider, Brian Kobilka i Theodor Hänsch przyjeżdżają na zaproszenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Minister Barbarze Kudryckiej zależało, żeby światowe sławy spotkały się z młodymi polskimi naukowcami.

Spotkanie z naukowymi noblistami rozpocznie się o godzinie 11.00. Wtedy to odbędzie się dyskusja moderowana przez młodych naukowców. Następnie, o godzinie 13.45 nobliści rozejdą się do różnych sal i każdy z nich da wykład zakończony dyskusją z zebranymi.

Fizyk Theodor Hänsch otrzymał Nobla w 2005 roku za wkład w rozwój precyzyjnej spektroskopii laserowej, w tym techniki optycznego grzebienia częstotliwości. Carol Greider to biolog molekularna uhonorowana Noblem w 2009 roku. Prowadzi pionierskie badania nad telomerami, czyli końcówkami chromosomów, które chronią komórki przed nowotworzeniem, ale mają też wpływ na proces starzenia. Chemik Brian Kobilka został wyróżniony rok temu za badania receptorów sprzężonych z białkami G. Są one odpowiedzialne za przekazywanie różnych sygnałów do wnętrza komórki.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)