Dalajlama na żywo w WP: nie jestem nikim szczególnym

Na warszawskim Torwarze swój wykład wygłasza Dalajlama XIV. Zaproszeń na spotkanie z przywódcą Tybetańczyków już dawno nie ma, ale Wirtualna Polska przeprowadza transmisję na żywo z tego wydarzenia. Zaraz po trwającym godzinę wykładzie relacja z niego będzie dostępna na naszych stronach. Zapraszamy!
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Nie jestem nikim szczególnym, jeśli ktoś przyszedł ze specjalnymi oczekiwaniami, to się zawiedzie - powiedział Tenzin Gyatso, XIV Dalajlama, wygłaszając wykład na warszawskim Torwarze.

- Nie jestem nikim szczególnym, nikogo nie nauczam, uważam się za jednego z sześciu miliardów ludzi. Jeśli ktoś przyszedł z oczekiwaniami wobec Dalajlamy, to się rozczaruje, nie jestem nikim szczególnym - powiedział.

Wyraził przekonanie, że wszyscy, niezależnie od zewnętrznych różnic, dążą do tego samego - do szczęścia i radości. Wzywał do budowania harmonii między ludźmi, w tym wyznawcami różnych religii, podkreślał znaczenie współczucia, które zdefiniował jako troskę o innych. Przed wykładem Dalajlama wygodnie rozsiadł się w obszernym fotelu, a po kilku słowach, założył na głowę daszek w barwie swego stroju, by nie oślepiały go reflektory. - Tak widzę was lepiej - powiedział.

Dalajlama będzie odpowiadał na pytania wylosowane spośród złożonych przez słuchaczy przed wykładem.

Ok. 5 tys. osób przyszło w czwartek na warszawski Torwar, by wysłuchać wykładu duchowego przywódcy Tybetańczyków Dalajlamy XIV "Odpowiedzialność powszechna we współczesnym świecie", który rozpoczął się w czwartek po południu.

- Celem życia jest radość i szczęście. Każdy ma takie same, równe prawa do tego - powiedział na początku swojego wykładu Dalajlama.

- Walka o wolność i poszanowanie praw jednostek dawno już przekroczyła granice państw, a podróżujący pielgrzym jest symbolem tej wielkiej zmiany - powiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, witając Dalajlamę.

Wszystkie zaproszenia zostały rozdane na początku grudnia w ciągu niespełna godziny. Zainteresowanie spotkaniem z duchownym i politycznym przywódcą Tybetu było tak duże, że przed halą ustawiono dodatkowy telebim, na którym osoby nie mające zaproszeń mogą oglądać bezpośrednią transmisję.

Wykład ma potrwać około godziny. Następnie przywódca Tybetańczyków będzie odpowiadał na pytania, które przed wykładem każdy mógł zapisać na kartce i wrzucić do specjalnie przygotowanych urn. Na wykład Dalajlamy XIV akredytowało się około 270 dziennikarzy z całego świata. Bogaty program pobytu w Polsce

Swój pobyt w Polsce Dalajlama XIV zakończy w piątek rano. Nie jest wykluczone, że tego dnia spotka się jeszcze z przedstawicielami społeczności tybetańskiej w naszym kraju.

W trakcie wizyty w Polsce duchowy przywódca Tybetańczyków odwiedził Gdańsk (jako noblista był jednym z uczestników uroczystości z okazji 25. rocznicy przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla), Kraków oraz Wrocław.

Dalajlama XIV Tenzin Gjaco, duchowy i polityczny przywódca Tybetańczyków, urodził się w 1935 r. w północno-wschodnim Tybecie. Dwa lata później, zgodnie z wielowiekową tradycją, rozpoznano w nim kolejne wcielenie Dalajlamy XIII. Został wyświęcony na mnicha, a w wieku pięciu lat intronizowany jako Dalajlama XIV. Od 1959 r. przebywa na emigracji w Indiach, gdzie kieruje emigracyjnym rządem. W 1989 r. Dalajlama XIV został laureatem pokojowej Nagrody Nobla.

Dalajlama XIV był w Polsce dwa razy - w 1993 oraz 2000 roku.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.