Trwa ładowanie...
22-05-2010 00:29

Dalajlama na Twitterze odpowiedział na pytania

Zwierzchnik buddyzmu tybetańskiego i Tybetańczyków Dalajlama XIV odpowiadał w piątek w serwisie społecznościowym Twitter na pytania o przyszłość Tybetu.

Dalajlama na Twitterze odpowiedział na pytaniaŹródło: AFP
d2zvufv
d2zvufv

Do godzinnej sesji na Twitterze doszło na prośbę mieszkającego w Pekinie chińskiego pisarza Wanga Lixionga, który nawrócił się na buddyzm tybetański.

Wang Lixiong spotkał się z Dalajlamą XIV w hotelu w Nowym Jorku, skąd prowadzili rozmowę na Twitterze.

Za pośrednictwem chińskiego tłumacza dalajlama przekazał krytyczne uwagi o polityce chińskich władz w Tybecie i słowa powitania dla obywateli Chin.

Nie jest jasne, ilu ludzi w Chinach zapoznało się z tymi uwagami. W Chinach dostęp do Twittera jest zablokowany, niemniej usługa ta jest bardzo popularna wśród tysięcy Chińczyków, szczególnie wśród działaczy, którzy jakoś potrafią ominąć blokadę.

d2zvufv

Zapis rozmowy z dalajlamą umieszczony na profilu Wanga na Twitterze śledziło ponad 8 tys. osób.

Chiny utrzymują, że Tybet od wieków stanowi część ich terytorium, a Tybetańczycy - że ich ojczyzna przez większą część historii cieszyła się niezależnością i uważają Dalajlamę XIV, który od 1959 roku żyje na wygnaniu w Indiach, za swego prawowitego przywódcę.

Chiny twierdzą, że dalajlama narusza suwerenność Chin, usiłując doprowadzić do niezależności Tybetu; dalajlama natomiast mówi, że chce tylko autonomii dla swoich rodaków, kulturowo i językowo odrębnych od Chińczyków.

Dalajlama powiedział, że przepaść dzieląca Tybetańczyków i stanowiących chińską większość Hanów "pogłębia się coraz bardziej" i że w niektórych rejonach dochodzi do tak dramatycznego wzrostu liczby Hanów, że "kultura tybetańska przeżywa wielki kryzys".

d2zvufv

Według Wanga pytania do rozmowy nadesłało ponad 1200 osób; dalajlama odpowiadał na te, które powtarzały się najczęściej.

Tybetańczycy w Chinach od dawna skarżą się na restrykcje, z jakimi spotyka się wyznawany przez nich buddyzm, na kampanie propagandowe władz przeciwko dalajlamie i napływ Hanów do regionów (tzw. Wielkiego Tybetu poza granicami autonomicznego regionu, czyli obecnych chińskich prowincji) od wieków zamieszkiwanych przez Tybetańczyków.

Sytuacja ta leżała u podłoża zamieszek w 2008 roku, w których zginęło według strony tybetańskiej i działaczy praw człowieka około 200 osób; wielu ludzi zostało poddanych później prześladowaniom przez chińskie władze.

d2zvufv

- To rząd wywołał te napięcia, nie ludzie - powiedział dalajlama.

Kilka z pytań dotyczyło przyszłości Tybetu po śmierci Dalajlamy XIV.

- Przeżyłem wiele epok i widziałem duże zmiany - odpowiedział Dalajlama XIV. Wskazał, że już obecnie część emerytowanych członków partii i rządu, jak również intelektualistów uważa, że chińska polityka etniczna nie jest sprawiedliwa i wymaga przemyślenia.

Wyraził też nadzieję, że "w nie tak odległej przyszłości dojdzie do zmiany i problemy zostaną rozwiązane".

W piątkowej rozmowie nie było wzmianki o jego powrocie do Chin.

d2zvufv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zvufv
Więcej tematów