PolskaDachy hal targowych są bezpieczne

Dachy hal targowych są bezpieczne

Duże obiekty targowe i handlowe są
bezpieczne, a śnieg jest systematycznie usuwany z dachów -
informują właściciele i zarządzający takimi budynkami w
większych polskich miastach.

30.01.2006 | aktual.: 30.01.2006 17:38

Największy polski wystawca - firma Międzynarodowe Targi Poznańskie (MTP) - ma na swoim terenie ponad 30 obiektów targowych, z czego 21 to hale wystawiennicze.
Stale przeprowadzamy remonty starych hal i inwestujemy w nowe. Od 2000 roku zbudowaliśmy trzy nowe pawilony, a kilka kolejnych zmodernizowaliśmy. Żaden nasz obiekt nie jest przeznaczony do rozbiórki, a ich stan techniczny jest dobry - poinformował w poniedziałek dyrektor ds. technicznych MTP Stanisław Bielazik.

MTP mają własne procedury postępowania z padającym śniegiem.
Staramy się, aby pokrywa śnieżna nie przekraczała 32 centymetrów. Jak wiemy, że będzie padało, to współpracujące z nami firmy prewencyjnie zrzucają zalegający na dachach śnieg - dodał Bielazik.

W Krakowie hale wystawiennicze mają dwie firmy: Targi w Krakowie SA oraz Chemobudowa Kraków SA. Według zapewnień przedstawicieli tych spółek, obiekty mają bezpieczne konstrukcje i są stale nadzorowane pod względem bezpieczeństwa.

Największą halą wystawienniczą w Krakowie, o powierzchni użytkowej 6 tys. m kw., dysponuje firma Targi w Krakowie SA. Spółka nie jest właścicielem obiektu, a jedynie wynajmuje go od marca zeszłego roku.
To solidna i masywna hala typu +Berlin+ o zupełnie innej konstrukcji niż obiekt w Katowicach. Zbudowana została pod koniec lat siedemdziesiątych według niemieckiej technologii i z niemieckich materiałów - poinformowała prezes spółki Targi w Krakowie Grażyna Grabowska. Według niej, w Polsce jest wiele hal tego typu.

Krakowska hala jest regularnie kontrolowana, a jej dach na bieżąco odśnieżany. Pierwsza impreza targowa planowana jest w niej dopiero na początku marca, w połowie lutego obiekt został wynajęty na imprezę firmy zewnętrznej - poinformowała.

Jak poinformował członek zarządu Chemobudowy Kraków SA Andrzej Juszczyk, firma dysponuje czterema halami wystawienniczo- targowymi o powierzchniach od 700 do 1,5 tys. metrów kwadratowych o konstrukcji żelbetowej. Zostały one zbudowane w latach 70.
To kompleks połączonych mniejszych hal, zbudowanych w tradycyjnej ciężkiej, żelbetowej technologii, zupełnie innej niż hala katowicka - powiedział Juszczyk. Podkreślił, że stan techniczny wszystkich obiektów jest stale sprawdzany, a śnieg usuwany z dachów. Najbliższa impreza - Targi Ślubne - są zaplanowane na najbliższy weekend. Administratorzy targowisk w Rzgowie, Tuszynie i Głuchowie koło Łodzi zapewniają, że trwa lub zakończyła się już akcja odśnieżania dachów hal targowych.

Znajdujące się przy trasie szybkiego ruchu Łódź-Katowice targowiska uważane są za największy ośrodek handlu tekstyliami w Polsce i jeden z największych w Europie Środkowej. Na obszarze prawie 35 ha działalność handlową prowadzi tu ok. 10 tys. producentów i importerów. Według danych władz samorządowych, na terenie których znajdują się targowiska, rocznie targowiska odwiedza prawie 7 mln osób.

Jak powiedział burmistrz Tuszyna Tadeusz Walas, od niedzieli trwa usuwanie śniegu z zadaszenia targowiska.
Pracuje prawie 50 osób, ochotników ze straży pożarnej. Będą pracować dopóty, dopóki nie zrzucą z dachu całego śniegu - zapewnił.

Rzeczniczka prasowa Centrum Handlowego w Rzgowie Ewa Żarska poinformowała, że w niedzielę na terenie centrum przeprowadzono działania "kontrolno-rozpoznawcze w zakresie bezpieczeństwa hal handlowych".
Strażacy skontrolowali powierzchnie dachów wszystkich siedmiu hal o łącznej powierzchni 70 tys. m kw. Ze sporządzonego przez straż pożarną protokołu wynika, że na terenie centrum nie występuje żadne zagrożenie oraz, że zostały spełnione warunki bezpieczeństwa - powiedziała.

W halach znajdujących się na terenie Centrum Handlowego "Ptak" funkcjonuje ponad 3 tys. sklepów. Ostatnie nowe hale handlowe zostały oddane do użytku w roku 2002 i w roku 2003. W roku 2005 dobudowano kolejne hale. Jak informuje Żarska, "każda hala ma wydaną pozytywną decyzję na jej użytkowanie".

W Warszawie obiektem targowym o powierzchni 10 tys. m kw. przy ul. Prądzyńskiego zarządza spółka Warszawskie Centrum Expo XXI. Jak powiedziała rzecznik prasowy spółki Agata Markowska, śnieg z tego obiektu jest usuwany systematycznie.
Dzisiaj weszły do nas trzy komisje, czekamy na ekspertyzę Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Wynajęliśmy też niezależną komisję, która oceniła stan dachu i orzekła, że wszystko jest w porządku, podobnie oceniła straż miejska - powiedziała Markowska.

Innym obiektem używanym w Warszawie dla celów rekreacyjnych i targowych są hale Torwaru przy ul. Łazienkowskiej. Jak powiedziała PAP kierownik ośrodka Torwar Anna Ferska, odwołano wszystkie zajęcia w obiektach Centralnego Ośrodka Sportowego w Warszawie do czasu usunięcia śniegu z dachów.
Wynajęliśmy specjalistyczną firmę, która się tym zajmuje - powiedziała. Jeden z dwóch obiektów Torwaru ma zostać uruchomiony w środę, ponieważ mają się tam odbyć targi.

W woj. kujawsko-pomorskim są dwie duże hale sportowo-widowiskowe: w Bydgoszczy - "Łuczniczka" (oddana do użytku w 2002) i we Włocławku (oddana do użytku w 2001 r.), które są wykorzystywane m.in. na wystawy. Oba obiekty mają dachy spadziste.

Łącznie w regionie jest ok. 300 budynków o powierzchni ponad 400 m kw. każdy, m.in. hale sportowe, hipermarkety, baseny. Po katastrofie w Katowicach strażacy, policjanci, inspektorzy nadzoru budowlanego skontrolowali te obiekty, zarządzając w części przypadków usunięcie śniegu z dachu.

Pawilony wystawiennicze Targów Kielce - o łącznej powierzchni 30 tys. m kw. - mają konstrukcję żelbetonową, uznawaną za trwałą i bezpieczną. Dach podpierają dodatkowo słupy, rozmieszczone w 12- metrowych odstępach.
Ponieważ hale te nie były projektowane do celów targowych, są niezbyt wygodne dla wystawców, ale konstrukcja tych budowli sprawia wrażenie bardzo solidnej - ocenił dyrektor administracyjny spółki Dariusz Michalak.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)