PolskaDach Bazyliki Mariackiej w Gdańsku poważnie zagrożony

Dach Bazyliki Mariackiej w Gdańsku poważnie zagrożony

Dach Bazyliki Mariackiej w Gdańsku jest w bardzo złym stanie. Kolejne opady deszczu przyśpieszają jego erozję. Grozi mu katastrofa budowlana. Na remont potrzeba 7 mln złotych. Pieniądze mają pochodzić od ministra kultury.

Dach gdańskiego kościoła składa się z 11 połaci o łącznej powierzchni ponad 8,7 tys. metrów kw. Tym samym stanowi największy ceglany, gotycki budynek na świecie. Nigdy nie był remontowany w całości. Obecnie znajdujące się na nim pokrycie położono krótko po wojnie.

- Całkowity koszt wymiany dachu szacujemy na 7 mln złotych. W tej kwocie zawiera się zdjęcie starego poszycia oraz założenie nowych, ceramicznych dachówek. Konserwacji wymagają również żerdzie więźby. Przy okazji chcielibyśmy dokonać kilku uzupełnień przy wieżyczkach dachowych – mówi Wirtualnej Polsce ks. Zbigniew Zieliński, proboszcz bazyliki Mariackiej w Gdańsku.

Wysoki koszt renowacji spowodowany jest ochroną konserwatorską. Budynek widnieje na liście zabytków. W związku z tym, wymaga zastosowania określonych materiałów oraz technik wykończeniowych. Na każde takie działanie zgodę musi wyrazić konserwator.

Ostatni remont zewnętrznej elewacji wieży pochłonął 17 mln. Wymiana jednego okna kosztuje ponad 200 tys. złotych. Parafia nie jest w stanie samodzielnie sprostać takim wydatkom, dlatego zwróciła się o pomoc do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- 13 stycznia zarekomendowaliśmy pozytywnie wniosek parafii o dofinansowanie remontu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wszystkie wnioski zostaną rozpatrzone do końca stycznia. Ministerstwo ogłosi wyniki na początku lutego. Wojewódzki Konserwator zaplanował przeprowadzenie kontroli obiektu do końca marca – informuje Wirtualną Polskę Marcin Tymiński, rzecznik prasowy Pomorskiego Konserwatora Zabytków.

Po większych opadach deszczu, woda wdziera się do środka uszkadzający więźbę, czyli drewniany szkielet, podtrzymujący konstrukcję. W efekcie kontaktu metalu z wodą dochodzi do rdzewienia. Powstają ubytki, a stelaż staje się coraz mniej stabilny. Jego kondycję oceniła ostatnio specjalna grupa badaczy z Politechniki Gdańskiej. Wyniki ekspertyzy są przerażające. Ogólny stan elementów metalowych jest bardzo zły. Część z nich jest po prostu niebezpieczna i stanowi zagrożenie.

- Chcą ratować kościół? Lepiej zajęliby się stocznią albo szkołami. Mało pieniędzy wydajemy na to? – pyta retorycznie jeden z mieszkańców Gdańska.

Bazylika Mariacka w Gdańsku została zbudowana w połowie XIV wieku. Jako kościół funkcjonowała do 1945 roku. Podczas ofensywy sowieckiej spłonęły drewniane konstrukcje dachów, a 40 proc. sklepienia uległo zawaleniu. Budynek został zwrócony wiernym dopiero w 1955 roku. Obecnie stanowi jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych miasta.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (45)