Polska"Czysto polityczne decyzje zapadły ponad głowami radnych"

"Czysto polityczne decyzje zapadły ponad głowami radnych"

W sejmiku woj. podkarpackiego większość ma koalicja Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Marszałkiem województwa został wybrany wojewoda podkarpacki Mirosław Karapyta z PSL.

- W misji, którą podejmuję będę chciał budować dialog dla Podkarpacia. Chcę określić to, co było dobre i kontynuować w ramach sztafety. Bo wszystko, co robimy jest swego rodzaju sztafetą - powiedział po wyborze Karapyta.

Nowy marszałek ma 50 lat. Od 2007 roku był wojewodą. W latach 2002 - 2006, kiedy w sejmiku rządziła koalicja SLD-UP, PSL, Samoobrona, sprawował funkcję wicemarszałka woj. podkarpackiego. W poniedziałek Karapyta złożył rezygnację ze stanowiska wojewody.

Wicemarszałkami województwa zostali: Zygmunt Cholewiński (PO) i Anna Kowalska (SLD). Cholewiński był marszałkiem poprzedniego tworzonego przez Prawo i Sprawiedliwość zarządu województwa. Przed wyborami wystąpił z PiS i startował z listy Platformy.

Natomiast członkami zarządu wybrano Lucjana Kuźniara (PSL) i Sławomira Miklicza (PO).

Przewodniczącą została Teresa Kubas-Hul (PO). Jej zastępcami są: b. wiceminister rolnictwa w okresie PRL Edward Brzostowski i były senator Janusz Konieczny (obaj SLD) oraz Dariusz Sobieraj (PSL). W głosowaniu przepadł dotychczasowy przewodniczący sejmiku Andrzej Matusiewicz (PiS).

- To, że do składu, umownie mówiąc, prezydium nie wybrano przedstawiciela największego klubu pokazuje, że koleżanki i koledzy z sąsiednich klubów są bezwzględni. Mnie to nie zaskakuje. To są czysto polityczne decyzje, które zapadły ponad głowami radnych - powiedział przewodniczący klubu PiS Wojciech Buczak.

Podkreślił, że o składzie władz sejmiku i zarządu zadecydowali lokalni liderzy koalicyjnych ugrupowań. Jego zdaniem, w samorządzie "nie należy robić polityki, a budować mosty".

Wybory do sejmiku wygrał PiS, który zdobył 15 mandatów. PO i PSL mają po siedem mandatów, a SLD - cztery.

Cztery lata temu najlepszy wynik do sejmiku podkarpackiego również uzyskał PiS i zdobył 15 mandatów; PSL i PO miały po siedmiu radnych, Liga Polskich Rodzin - dwóch, a Lewica i Demokraci oraz Samoobrona - po jednym.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)