PolskaCzym różni się przeziębienie od grypy?

Czym różni się przeziębienie od grypy?

Przeziębienie i grypa to dwie zupełnie różne choroby - wyjaśniają lekarze. Profesor Adam Antczak z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi podkreśla, że ponad 200 różnych wirusów może być przyczyną przeziębienia. Niemal połowa przypadków zachorowań jest wywoływana przez tak zwane rihnowirusy, które namnażają się w nosie i atakują drogi oddechowe. Powodują stany podgorączkowe, katar i kaszel. Szacuje się, że w Polsce dochodzi do 60 milionów tego typu zachorowań rocznie.

Czym różni się przeziębienie od grypy?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

02.11.2012 | aktual.: 25.03.2013 00:37

Profesor Adam Antczak podkreśla, że grypa jest poważną chorobą. Rozpoczyna się nagle, towarzyszy jej wysoka gorączką powyżej 38 stopni Celsjusza, bóle mięśni, głowy ogólne rozbicie i osłabienie. Profesor Antczak wyjaśnia, że wirus grypy namnaża się we wszystkich komórkach organizmu, nie tylko w drogach oddechowych, ale również w sercu, płucach, skórze, mózgu czy nerkach.

Konsekwencją zachorowań na grypę mogą być wielonarządowe powikłania. Najczęstsze to ostre zapalenie ucha, płuc, zatok, ale także zapalenie mięśnia sercowego, mózgu czy ostra niewydolność nerek. Powikłania po grypie mogą prowadzić do śmierci.

Ekspert podkreśla, że jedyną skuteczna ochrona przeciwko grypie są szczepienia.
Powikłania po grypie - to może spotkać każdego z nas

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)