Czy zmienią przepisy o bezpieczeństwie podczas pokazów?
Przepisy o bezpieczeństwie podczas pokazów lotniczych powinny zostać jak najszybciej zmienione - dowiedziało się RMF FM w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego. Nowelizacja prawa lotniczego od dwóch lat jest już w Sejmie. Nie ma jednak perspektyw na jej szybkie uchwalenie - mówią urzędnicy.
29.06.2009 13:53
Krakowska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie katastrofy lotniczej, do której doszło w niedzielę po zakończeniu pikniku lotniczego w Krakowie. W wypadku awionetki Cessna 172 zginęła jedna osoba, a trzy osoby zostały ranne.
Jak poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej Piotr Kosmaty, na miejscu wypadku w Parku Tysiąclecia na osiedlu Oświecenia pracuje prokurator oraz przedstawiciele Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.
- Musimy przeprowadzić szczegółowe oględziny miejsca katastrofy i szczątków samolotu oraz przesłuchać świadków, dlatego nie wiadomo, jak długo potrwają czynności prokuratorskie - wyjaśnił Kosmaty. Cessna uderzyła w ziemię tuż obok gapiów i domów mieszkalnych.
Do wypadku awionetki Cessna 172 doszło w niedzielę tuż po zakończeniu VI Małopolskiego Pikniku Lotniczego, w którym maszyna brała udział. Samolot z czterema osobami na pokładzie niedługo po starcie spadł między drzewa w parku na osiedlu Oświecenia, w odległości około pół kilometra od miejsca startu.
W katastrofie zginął 46-letni pilot samolotu. Mężczyzna miał bardzo duże doświadczenie w pilotowaniu różnego typu samolotów, także maszyn większych od Cessny.
A w obecnych przepisach nie ma właśnie szczegółów dotyczących np. tego, w jakiej odległości od publiczności mogą latać samoloty, jak względem płyty lotniska mają stać ludzie, czy choćby, z jaką prędkością mogą latać samoloty. I nadal nie wiadomo, kiedy nowe przepisy mogą wejść w życie
- Nowelizacja jest proponowana, przedstawiana przez Urząd Lotnictwa Cywilnego mniej więcej od dwóch lat - żali się Ireneusz Fibingier z Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Dzisiaj jedynym dokumentem, który mówi o bezpieczeństwie są wytyczne ULC. Organizator może stosować się do nich stosować, ale wcale nie musi. Nie grożą za to żadne kary.