PolskaCzy zabijać kaca klinem?

Czy zabijać kaca klinem?

Przed przykrymi skutkami poalkoholowego kaca można się uchronić - uważają specjaliści. Szklanka mleka i tłuste danie "przed", a herbatka imbirowa, witamina C i woda "po". Alkohol - tylko czysty - przypominają.

Czy zabijać kaca klinem?
Źródło zdjęć: © AFP

31.12.2004 | aktual.: 31.12.2004 16:19

Jak ustalili niedawno amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Stanu Ohio, podobnie jak ludzie zachowują się po alkoholu pszczoły - tracą koordynację ruchów, większość czasu spędzają, leżąc do góry brzuchem. Dlatego owady te uznano za doskonały model do badań wpływu alkoholu na zachowanie ludzi i rozwój alkoholizmu.

Jak podkreślają naukowcy, sam kac jest zjawiskiem korzystnym. Warto je poobserwować, gdyż częste występowanie kaca może sygnalizować łagodną formę alkoholizmu.

Najczęstsze objawy kaca to ból głowy, światłowstręt, senność, mdłości, wymioty, osłabienie mięśni, kłopoty z koncentracją i zaburzenia żołądkowe. W ten sposób organizm próbuje ostrzec nas przed trucizną, jaką stanowi alkohol wypity w nadmiarze.

Z wiekiem jednak wątroba wytwarza coraz więcej związków chemicznych rozkładających alkohol. W efekcie organizm ludzi starszych zaczyna traktować alkohol tolerancyjnie. Zanika zjawisko kaca, a razem z nim - ważne sygnały ostrzegawcze.

Aby uchronić się przed kacem lub - jeśli już wystąpi - złagodzić jego przykre objawy, naukowcy radzą pamiętać o kilku prostych zasadach.

Przed wyjściem na zakrapianą imprezę - zjeść tłusty posiłek i wypić szklankę mleka.

Podczas imprezy - wychodzić co jakiś czas na świeże powietrze, nie pić "kolorowych" alkoholi (substancje barwiące alkohol wzmagają przykre objawy kaca), nie mieszać drinków. Ograniczać liczbę wypalanych papierosów, ponieważ - jak poinformowali w tym miesiącu amerykańscy naukowcy na łamach pisma "Alcoholism: Clinical and Experimental Research" - palenie papierosów nasila w mózgu zniszczenia spowodowane nadmiarem alkoholu.

Po powrocie z imprezy - pić dużo wody (alkohol powoduje odwodnienie, a to jest przyczyna większości związanych z kacem dolegliwości), zrezygnować z kawy (z tego samego powodu).

Przed snem, a także po przebudzeniu - wypić szklankę wody, herbatkę imbirową oraz szklankę soku pomarańczowego (zawarta w nim witamina C przyspieszy przemianę alkoholu przez wątrobę).

Badacze przestrzegają, że nadużywanie alkoholu może prowadzić do nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, marskości wątroby, uszkodzeń serca, trzustki, nerek, układu nerwowego, a także utraty wzroku.

Alkohol pity z umiarem może być jednak korzystny dla zdrowia. Jesienią naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego stwierdzili na przykład, że starsze kobiety, które piją codziennie odrobinę mocnego trunku mają lepszą pamięć niż ich niepijące rówieśniczki.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)