Trwa ładowanie...
06-08-2014 09:52

Czy w UE jest miejsce dla niepodległej Szkocji?

Do referendum w sprawie niepodległości Szkocji pozostało półtora miesiąca. Zwolennicy i przeciwnicy odłączenia się od Wielkiej Brytanii walczą o głosy. A w Brukseli padają pytania o przyszłość Szkocji jako suwerennego państwa - czy pozostanie w Unii, czy też zostanie wypchnięta poza Wspólnotę?

Czy w UE jest miejsce dla niepodległej Szkocji?Źródło: AFP, fot: Peter Devlin
d3bma9y
d3bma9y

Edynburg organizuje referendum w porozumieniu z władzami Wielkiej Brytanii, choć Londyn zachęca do pozostania w Zjednoczonym Królestwie. Jeśli jednak Szkoci opowiedzą się za niepodległością, członkostwo ich kraju w Unii wcale nie jest przesądzone. Do tego potrzebna będzie zmiana unijnych traktów.

Szkocka minister kultury i spraw zagranicznych oczekuje pozytywnej decyzji. - Jesteśmy obywatelami Unii Europejskiej od ponad 40 lat. Przyjęliśmy większość unijnych przepisów, chcemy, by nasi obywatele mogli korzystać z praw, jakie niesie członkostwo we Wspólnocie i pozostać w Unii, reprezentując Szkocję jako niepodległe państwo - powiedziała Polskiemu Radiu Fiona Hyslop.

Szkocja będzie jednak musiała na nowo wynegocjować warunki członkostwa. Mogłaby to zrobić w ciągu dwóch lat od referendum, podczas których zamierza też uzgodnić przyszłe relacje z Londynem. I dopiero po pomyślnym zakończeniu rokowań z Brukselą, Szkocja ogłosiłaby niepodległość, a nowy kraj zostałby wpisany do unijnego traktatu.

- I niejako przez obrotowe drzwi Szkocja na jednym, unijnym szczycie będzie mogła wyjść ze Wspólnoty i do niej wejść - skomentował w rozmowie z Polskim Radiem ekspert brukselskiego Centrum Studiów nad Polityką Europejską Steven Blockmans. Warunkiem jest akceptacja wszystkich unijnych państw. Najtrudniej będzie zdobyć akceptację Hiszpanii, która nie chce się zgodzić na niepodległość Katalonii.

d3bma9y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bma9y
Więcej tematów