Trwa ładowanie...
d14rxcu
IAR

Czy w UE jest miejsce dla niepodległej Szkocji?

Do referendum w sprawie niepodległości Szkocji pozostało półtora miesiąca. Zwolennicy i przeciwnicy odłączenia się od Wielkiej Brytanii walczą o głosy. A w Brukseli padają pytania o przyszłość Szkocji jako suwerennego państwa - czy pozostanie w Unii, czy też zostanie wypchnięta poza Wspólnotę?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Debata na temat niepodległości Szkocji; od lewej: pierwszy minister Szkocji Alex Salmond, prowadzący rozmowę Bernard Ponsonby, lider kampanii "Razem Lepiej" Alistair Darling
Debata na temat niepodległości Szkocji; od lewej: pierwszy minister Szkocji Alex Salmond, prowadzący rozmowę Bernard Ponsonby, lider kampanii "Razem Lepiej" Alistair Darling (AFP, Fot: Peter Devlin)
d14rxcu

Edynburg organizuje referendum w porozumieniu z władzami Wielkiej Brytanii, choć Londyn zachęca do pozostania w Zjednoczonym Królestwie. Jeśli jednak Szkoci opowiedzą się za niepodległością, członkostwo ich kraju w Unii wcale nie jest przesądzone. Do tego potrzebna będzie zmiana unijnych traktów.

Szkocka minister kultury i spraw zagranicznych oczekuje pozytywnej decyzji. - Jesteśmy obywatelami Unii Europejskiej od ponad 40 lat. Przyjęliśmy większość unijnych przepisów, chcemy, by nasi obywatele mogli korzystać z praw, jakie niesie członkostwo we Wspólnocie i pozostać w Unii, reprezentując Szkocję jako niepodległe państwo - powiedziała Polskiemu Radiu Fiona Hyslop.

Szkocja będzie jednak musiała na nowo wynegocjować warunki członkostwa. Mogłaby to zrobić w ciągu dwóch lat od referendum, podczas których zamierza też uzgodnić przyszłe relacje z Londynem. I dopiero po pomyślnym zakończeniu rokowań z Brukselą, Szkocja ogłosiłaby niepodległość, a nowy kraj zostałby wpisany do unijnego traktatu.

- I niejako przez obrotowe drzwi Szkocja na jednym, unijnym szczycie będzie mogła wyjść ze Wspólnoty i do niej wejść - skomentował w rozmowie z Polskim Radiem ekspert brukselskiego Centrum Studiów nad Polityką Europejską Steven Blockmans. Warunkiem jest akceptacja wszystkich unijnych państw. Najtrudniej będzie zdobyć akceptację Hiszpanii, która nie chce się zgodzić na niepodległość Katalonii.

d14rxcu

Podziel się opinią

Share

d14rxcu

d14rxcu
Więcej tematów