PolskaCzy w krypcie na Wawelu znajdzie się tablica smoleńska?

Czy w krypcie na Wawelu znajdzie się tablica smoleńska?

Ten pomysł miał łagodzić nastroje panujące przed pogrzebem Lecha Kaczyńskiego i jego żony. Pod krakowską kurią zbierały się wtedy kilkusetosobowe grupy przeciwne pochówkowi prezydenckiej pary na Wawelu.

Czy w krypcie na Wawelu znajdzie się tablica smoleńska?
Źródło zdjęć: © WP.PL

Prof. Franciszek Ziejka, przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, zaproponował, żeby obok sarkofagu Kaczyńskich umieścić tablicę z nazwiskami wszystkich ofiar katastrofy pod Smoleńskiem - i w ten sposób oddać im hołd. Tablica miała zawisnąć na ścianie krypty 18 czerwca, w dzień urodzin prezydenta. Ta data jednak minęła, a tablicy jak nie było, tak nie ma.

Dlaczego? - Ani proboszcz katedry wawelskiej, ani kard. Stanisław Dziwisz nie wystąpili z taką propozycją. A to oni są gospodarzami katedry - mówi Stanisław Kracik, wojewoda małopolski. Rzecznik kurii ks. Robert Nęcek odsyła nas do proboszcza, ks. Zdzisława Sochackiego. - Kardynał zgodził się na tablicę, ale kuria się nią nie zajmuje - kwituje rzecznik.

Najbardziej zdziwiony całym zamieszaniem jest sam ks. Sochacki. - Słyszałem o tej tablicy przed pogrzebem, ale potem pomysł jakby zawisł w próżni. Były tylko luźne rozmowy, żadnych konkretów czy projektów - mówi proboszcz. - Zaraz po pogrzebie sprawa ucichła - dodaje. I zaznacza, że działa w imieniu kardynała. - Jeśli metropolita każe mi się zająć tą sprawą, zrobię to - podkreśla ks. Sochacki.
I tak koło się zamyka.

Również prezydent Krakowa Jacek Majchrowski nie chce się teraz w sprawę angażować. Uważa, że powinien ją załatwić wojewoda. - Pamiętam, jak Stanisław Kracik obiecywał, że tablica pojawi się w rocznicę urodzin prezydenta. Jeśli teraz mówi, że nastąpi to w najbliższym czasie, trzeba mu wierzyć. Chociaż u niektórych ludzi ta wiara mogła już zostać nadszarpnięta - ironizuje Majchrowski. Zaznacza, że jeżeli zajdzie potrzeba, zaangażuje się w negocjacje między kurią a Urzędem Wojewódzkim.

Kto jednak ma zapłacić za tablicę? - Nie mam na to środków - mówi Kracik. Pytamy w Kancelarii Premiera, która płaciła za pogrzeb i sarkofag prezydenta. - Słyszeliśmy o sprawie, ale nie potrafię powiedzieć, czy kancelaria weźmie udział w finansowaniu tablicy - mówi Beata Skorek z Centrum Informacyjnego Rządu.

Upadł też inny pomysł prof. Ziejki - utworzenia krypty katyńskiej. Miało to być miejsce łączące tragedie katyńską i smoleńską. Oprócz tablicy z nazwiskami ofiar katastrofy, miała się tam znaleźć ziemia z Katynia (teraz jest wbudowana w ścianę katedry), a na ścianie miał być wyświetlany film z nazwiskami tysięcy oficerów zamordowanych w Katyniu. Temu pomysłowi sprzeciwiła się jednak Federacja Rodzin Katyńskich. - Nie chcemy, by łączono zbrodnię katyńską z katastrofą lotniczą - mówi Krystyna Brydowska, wiceprezes FRK. - Urna z ziemią z Katynia jest na Wawelu od 20 lat i nie chcemy jej przenosić. Ale nie mamy nic przeciwko tablicy - zastrzega.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)