ŚwiatCzy Ukraina wyda Micheila Saakaszwilego Gruzji? Prokurator generalny dementuje pogłoski

Czy Ukraina wyda Micheila Saakaszwilego Gruzji? Prokurator generalny dementuje pogłoski

• Prokurator generalny Ukrainy zdementował pogłoski o tym, że Kijów zamierzał wydać Gruzji Micheila Saakaszwilego
• Ukraina nie wydaje swoich obywateli innym państwom. Kropka - oświadczył Jurij Łucenko
• O planie odesłania byłego prezydenta, rozpatrywanym w otoczeniu prezydenta Ukrainy, donosiły media

Czy Ukraina wyda Micheila Saakaszwilego Gruzji? Prokurator generalny dementuje pogłoski
Źródło zdjęć: © PAP | Andrzej Grygiel

Prokurator generalny Ukrainy zdementował pogłoski o tym, że Kijów zamierzał wydać Gruzji byłego prezydenta tego kraju, Micheila Saakaszwilego. - Ukraina nie wydaje swoich obywateli innym państwom. Kropka - oświadczył Jurij Łucenko w piątek. Wcześniej media doniosły, że plan odesłania go do Gruzji rozpatrywany był w otoczeniu prezydenta Ukrainy.

Saakaszwili od maja był gubernatorem obwodu odeskiego na południu Ukrainy. Stanowisko to zaproponował mu prezydent Petro Poroszenko, który nadał mu także ukraińskie obywatelstwo. W ubiegłym tygodniu były gruziński prezydent podał się do dymisji, oskarżając Poroszenkę o popieranie klanów korupcyjnych.

Media twierdzą, że od tego czasu w otoczeniu Poroszenki zastanawiano się, w jaki sposób usunąć Saakaszwilego z Ukrainy. Oliwy do ognia dolał były prezydent Gruzji. Zapowiedział, że tworzy nową siłę polityczną i będzie domagał się wcześniejszych wyborów parlamentarnych, "aby doprowadzić do całkowitej wymiany zdyskredytowanych elit rządzących na Ukrainie".

Informację o pomyśle wydania Saaszwilego Gruzji podała w piątek gazeta internetowa "Ukrainska Prawda". Napisała ona, z powołaniem na źródła w administracji Poroszenki, że najpierw rozpatrywano tam scenariusz pozbawienia byłego prezydenta ukraińskiego obywatelstwa. Na to jednak nie zezwala ukraińskie prawo.

Saakaszwili został gubernatorem obwodu odeskiego w maju 2015 roku. Ukraińskie obywatelstwo odebrał z rąk Poroszenki tuż przed nominacją. Tymczasem Prokuratura Generalna Gruzji postawiła Saakaszwilemu w 2014 roku zarzuty nadużycia władzy. Dotyczą one m.in. rozpędzenia protestów antyrządowych w 2007 roku. W grudniu 2015 roku Saakaszwili został pozbawiony gruzińskiego obywatelstwa.

Zobacz także: "Dwie rosyjskie korwety rakietowe, mogące przenosić głowice nuklearne, na Bałtyku"

Marek Grabski

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (48)