Czy twój pecet "udźwignie" Vistę?
Celem zapewnienia wszystkim użytkownikom optymalnych warunków pracy w środowisku Windows Vista, Microsoft wyposaży ten system w trzy wersje interfejsu o różnym stopniu zaawansowania. Tymczasem, jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę analityczną Jon Peddie Research, połowa z obecnie wykorzystywanych na świecie komputerów PC może nie poradzić sobie z obsługą najbardziej złożonej wersji interfejsu - Aero Glass.
JPR szacuje, iż obecnie w użyciu znajduje się ok. miliarda komputerów, jednak w większości z nich zastosowano zintegrowane procesory graficzne - wszystkim użytkownikom, którzy planują przesiadkę na najnowszy system giganta z Redmond zaleca się korzystanie z osobnych kart graficznych. Dane, na których opiera się raport, zostały zebrane w ostatnim kwartale 2005 r. Wynika z nich m.in., iż ok. 63 procent wszystkich sprzedanych w tym roku komputerów ( czyli ok. 203 mln ) wyposażone było w karty graficzne zintegrowane z płytą główną. Jest to zaś główna przeszkoda, aby korzystać z możliwości interfejsu Visty Aero Glass, zawierającego efekty trójwymiarowe i przezroczyste.
"Gdy użytkownik zobaczy Visę działającą na komputerze ze zintegrowaną kartą graficzną, a następnie zobaczy, jak system zachowuje się na pececie z potężną kartą graficzną, bez dyskusji zdecyduje się na wybór systemu lepiej wyglądającego, jeśli tylko będzie mógł sobie na to pozwolić", twierdzą autorzy raportu.
Warto zauważyć, że Microsoft już w minionym roku zaproponował - http://www.idg.pl/news/81795.html konfigurację komputera, niezbędną do wydajnej pracy w środowisku Windows. W jej skład powinien wejść 64-bitowy procesor, dysk twardy SATA o prędkości obrotu talerzy 7200 rpm, 8 MB pamięci podręcznej i z obsługą technologii NCQ ( Native Command Queuing ), napęd DVD +/- RW, pamięć RAM o pojemności ok. 2 GB oraz łącze sieciowe o przepustowości minimum 54 Mbps. Przedstawiciele koncernu także zwracali wtedy uwagę, iż użytkownicy powinni raczej kupować samodzielne karty graficzne, które cechuje dużo większa wydajność, niż te zintegrowane z płytą główną.
Więcej informacji: Jon Peddie Research - http://www.jonpeddie.com.