PolskaCzy Trójmiasto jest gotowe na bezpieczne plażowanie?

Czy Trójmiasto jest gotowe na bezpieczne plażowanie?

Pierwszy upalny weekend wakacji oznacza więcej ludzi na plażach. Więcej pracy dla policjantów, ratowników wodnych oraz kieszonkowców. Czy Trójmiasto jest dostatecznie przygotowane na odpoczynek nad wodą?

Czy Trójmiasto jest gotowe na bezpieczne plażowanie?
Źródło zdjęć: © AFP | Patrik Stollarz

W Gdańsku jest siedem kąpielisk strzeżonych w tym pięć z tzw. błękitną flagą. Jest to międzynarodowy certyfikat nadawany kąpieliskom spełniającym najwyższe kryteria w zakresie ochrony środowiska, bezpieczeństwa, dostępności i informacji. W szczycie sezonu, od 1 lipca do 31 sierpnia, każdego dnia bezpieczeństwa kąpiących się będzie strzegło ponad 70 ratowników zatrudnionych przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku, których będą wspierały osoby odbywające praktykę ratowniczą.

Ratowników dzielnie wspiera Inka, czyli suczka rasy labrador. - Mamy do dyspozycji łącznie trzy takie pieski, które wyposażone w kamizelki ratunkowe są w stanie przyholować do brzegu osobę poszkodowaną - powiedział WP.PL Grzegorz Pawelec z MOSiR Gdańsk. Na plażach dostępne są również specjalne wózki kąpielowe dedykowane osobom niepełnosprawnym, które pozwalają na pływanie w Bałtyku. Kąpiel z wykorzystaniem takiego sprzętu jest cały czas zabezpieczana przez wykwalifikowanego ratownika.

Lipiec i sierpień to okres wzmożonej pracy służb mundurowych, ale też tłumnie przybywających na plażę kieszonkowców. Szum morza i ciepła pogoda rozleniwiają czujność, dlatego też policja apeluje, aby na plażę nie zabierać przedmiotów wartościowych. Sami stróże porządku zwierają szeregi.

- W okresie wakacyjnym do oddziałów prewencji została oddelegowana większa liczba funkcjonariuszy. Patrole będą pełnione w najbardziej newralgicznych miejscach, czyli najbardziej uczęszczanych przez turystów - zaznaczył sierżant sztabowy Michał Sienkiewicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Na gdańskich plażach obowiązuje zakaz palenia tytoniu oraz spożywania alkoholu. W terminie od 1 maja do 30 września obowiązuje także zakaz wprowadzania zwierząt. Wejścia na plaże oznaczone są stosownymi tablicami informującymi o wspomnianym zakazie, jak również o zakazie kąpieli w miejscach niedopuszczonych przez Sanepid.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)