Czy prezydent zdąży ułaskawić Sobotkę?
Zastosuję się do decyzji prezydenta o wszczęcie procedury ułaskawieniowej Zbigniewa Sobotki - powiedział minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Dodał jednak, że musi dokładnie zapoznać się z aktami sprawy, by wydać opinię na ten temat, co może oznaczać, że Kwaśniewski - którego kadencja mija 23 grudnia - nie zdąży ułaskawić Sobotkę.
01.12.2005 | aktual.: 01.12.2005 19:10
Ziobro powiedział, że wniosek do krakowskiego sądu o przesłanie mu akt Sobotki jest przygotowywany w resorcie. Zapowiedział, że prześle prezydentowi akta sprawy, wraz ze swoją opinią "wtedy, kiedy będzie to możliwe".
Minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro powiedział, że nie jest mu znany przypadek wszczęcia procedury ułaskawieniowej przed sporządzeniem przez sąd II instancji pisemnego uzasadnienia swego wyroku. Dlatego sprawę procedury ułaskawieniowej b. wiceministra SWiA Zbigniewa Sobotki, Ziobro nazwał "precedensową i szczególną". Tryb, jaki zaproponował pan prezydent, jest trybem nadzwyczajnym, który nie jest stosowany jako reguła. Przewiduje on bowiem, że prezydent chce uzyskać wgląd do dokumentów bez opinii sądu - powiedział na konferencji prasowej minister.
Prezydent Aleksander Kwaśniewski wszczął procedurę ułaskawienia b. wiceszefa MSWiA, skazanego w sprawie tzw. przecieku starachowickiego na 3,5 roku więzienia przez krakowski sąd apelacyjny. Termin sporządzenia uzasadnienia wyroku w tej sprawie sąd przedłużył do 15 grudnia.
Pytany przez dziennikarzy, czy prezydent może ułaskawić Sobotkę, nie czekając na opinię ministra sprawiedliwości (nie jest ona dla niego wiążąca), Ziobro odpowiedział, że jego zdaniem "przepisy na to nie pozwalają, jest tryb i on dotyczy również prezydenta". Dodał, że jest to jego opinia i bierze za nią pełną odpowiedzialność. Zaznaczył, że będzie również zasięgał na ten temat innych opinii, m.in. wśród prawników zatrudnionych w ministerstwie.
Specjalista od postępowania karnego, prof. Piotr Kruszyński powiedział, że w procedurze ułaskawienia przez prezydenta wydanie opinii przez Prokuratora Generalnego nie jest konieczne, jednak prezydent nie może zabronić prokuratorowi wydania takiej opinii, ani w żaden sposób go ponaglać.
Ziobro, na pytanie, czy przekaże do Kancelarii Prezydenta akta Sobotki wraz ze swoją opinią do 23 grudnia (w tym dniu kończy się kadencja prezydenta Kwaśniewskiego) odpowiedział, żeby "nie oczekiwać od niego deklaracji na wyrost". Jako minister sprawiedliwości będę działał z właściwą sobie rozwagą i akta prześlę wtedy gdy będzie to możliwe - oświadczył.
Minister powiedział również, że będzie chciał "głębiej poznać" inne decyzje prezydenta Kwaśniewskiego dotyczące ułaskawień w "konkretnych sprawach".