Czy posłowie podzielają Twoje poglądy?
Polacy nie są zadowoleni z pracy Sejmu RP. Większość z nas (66%) źle ocenia jego działalność - wynika z najnowszego sondażu CBOS przekazanego Wirtualnej Polsce. Większość z nas uważa też, że nasi posłowie reprezentują interesy swoich partii, a nie poglądy wyborców.
Dwie trzecie respondentów (66%) źle ocenia działalność sejmu, a tylko niespełna jedna czwarta (24%) wyraża się o niej z aprobatą.
Polacy krytycznie wypowiadają się na temat różnych aspektów działalności sejmu. W dużej większości podzielają przekonanie, że izba niższa parlamentu ma nikły autorytet w społeczeństwie (83%), a tylko niespełna co piętnasty (7%) wyraża przeciwną opinię w tej kwestii.
Mało ważne sprawy w sejmie
Negatywnie oceniany jest styl działania sejmu, efekty pracy, a także motywy, którymi kierują się posłowie. Aż cztery piąte badanych (81%) krytycznie ocenia pracę sejmu VI kadencji, zarzucając mu niewystarczającą sprawność działania i nadmierną opieszałość.
Zdaniem większości badanych większość czasu sejmowego pochłaniają sprawy mało istotne, o drugorzędnym znaczeniu (69%), a tylko niespełna jedna piąta (17%) uważa, że zajmuje się on sprawami naprawdę ważnymi z punktu widzenia interesów kraju.
Nisko oceniana jest także jakość pracy legislacyjnej – w opinii trzech piątych pytanych (60%) podejmowane przez sejm decyzje są chybione, a tylko co siódmy (14%) pozytywnie wyraża się o efektach jego pracy.
Posłowie nie znający się na rzeczy
W opinii prawie co drugiego respondenta (47%) większość posłów obecnej kadencji nie ma odpowiedniej wiedzy i kwalifikacji, by sprawować tę funkcję. Kolejne dwie piąte (40%) uważa, że warunków tych nie spełnia mniej więcej połowa parlamentarzystów. Do nielicznych zaś (3%) należą respondenci przekonani, że w ławach poselskich w większości zasiadają osoby, których wiedza i umiejętności są wystarczające do sprawowania mandatu deputowanego.
Interes partii ponad interes Polaków
Prawie cztery piąte badanych (78%) uważa, że obecny sejm działa głównie w interesie wchodzących w jego skład ugrupowań i samych polityków, nie zaś dla dobra Polski.
Do nielicznych należą respondenci przekonani, że większość zasiadających w Sejmie RP deputowanych myśli podobnie jak oni (5%), zdecydowanie przeważają zaś ci, którzy są przeświadczeni, że ich poglądy podzielają niektórzy posłowie (61%). Poczucie braku jakiejkolwiek reprezentacji dotyczy jednak relatywnie sporej części społeczeństwa. Co piąty Polak (20%) uważa, że jego poglądy i przekonania w ogóle nie są reprezentowane w sejmie.
Deklaracje badanych wskazują, że nie spełniły się nadzieje dużej części Polaków wyrażane tuż po wyborach – że nowy sejm będzie lepszy od poprzedniego. Dwa lata temu nadzieje takie żywiło 58% ankietowanych, dużo więcej niż na początku urzędowania poprzedniego parlamentu. Obecnie tylko jedna piąta badanych (22%) podziela ten pogląd.