Czy PiS zmierza ku upadkowi?
W ciągu roku PiS straciło poparcie w prawie jednej trzeciej województw. Czy tę sytuację można było przewidzieć? Zobaczcie sami, jak zmieniało się poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego.
Podział na Polskę wschodnią i zachodnią, czy - wg niektórych - Polskę A i B, był widoczny w każdych wyborach od 2005 roku. Zwykle zachodnie województwa głosowały na PO, wschód - na PiS. Systematycznie zwiększała się też liczba regionów, których mieszkańcy popierali partię Jarosława Kaczyńskiego. W tym roku ta tendencja odwróciła się, co jest szczególnie widoczne przy porównaniu wyników wyborów prezydenckich i parlamentarnych.
W wyborach prezydenckich z 2005 roku Lech Kaczyński zdecydowanie wygrał w pięciu województwach - podlaskim, lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim i małopolskim. Wynik ten udało się poprawić w wyborach do sejmu w 2007 roku, kiedy PiS uzyskało przewagę nad PO także w Mazowieckiem. Mimo przegranej Jarosława Kaczyńskiego w zorganizowanych w 2010 roku przedterminowych wyborach prezydenckich, prezesowi PiS udało mu się zdobyć największe poparcie aż w siedmiu województwach.
W odniesieniu do prawdopodobnych wyników tegorocznych wyborów, zawartych w sondażu TNS OBOP dla TVN i TVP, liczba województw, w których PiS udało się utrzymać przewagę nad PO, skurczyła się do pięciu. W porównaniu do wyborów prezydenckich sprzed roku PO "odebrała" PiS województwo mazowieckie (37,3 proc. dla PO, 33,5 proc. dla PiS) i łódzkie (36,7 proc. do 31,4 proc.). Największą przewagę nad partią Jarosława Kaczyńskiego Platforma zdobyła w województwie pomorskim, gdzie głosowało na nią 51,4 % wyborców, a na PiS 25,2 procent. Z kolei Prawo i Sprawiedliwość odnotowało spektakularny sukces w województwie podkarpackim, gdzie poparło je 48,6% wyborców (PO zdobyła tu 23, 5 procent głosów).
(ak)