Trwa ładowanie...
d1166u1
19-01-2010 16:20

Czy patrzymy optymistycznie w przyszłość?

W nowym roku Polacy nieco bardziej optymistycznie patrzą w przyszłość w porównaniu z końcówką ubiegłego roku - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

d1166u1
d1166u1

Od grudnia o 5 pkt. proc. (do 32%) wzrosła liczba osób zadowolonych z kierunku, w jakim zmierza sytuacja w Polsce. Nieco ponad połowa ankietowanych (54%) ocenia go negatywnie.

Od grudnia nieznacznie (o 3 pkt. proc.) zmniejszyła się grupa niezadowolonych z sytuacji politycznej w Polsce - takie zdanie ma 48% badanych. Nadal tylko 9% respondentów pozytywnie ocenia sytuację w tej dziedzinie, a prawie dwie piąte badanych (39%) uważa ją za przeciętną. Oceny w tych kwestiach są wciąż gorsze od notowanych w styczniu ubiegłego roku.

Oceny sytuacji gospodarczej pozostały na poziomie sprzed miesiąca. Nadal co piąty badany (21%) pozytywnie ocenia stan gospodarki, a jedna trzecia (33%) jest przeciwnego zdania. Najczęstsze są oceny neutralne (42%).

Jak podkreśla CBOS, opinie o poziomie życia badanych i ich rodzin powróciły do poziomu z sierpnia ubiegłego roku, kiedy to 42% ankietowanych oceniało sytuację swoją i swojej rodziny jako dobrą, 45% uważało ją za przeciętną, a 13% - za niesatysfakcjonującą.

d1166u1

Jeśli chodzi o sytuację w zakładach pracy respondentów, to - podobnie jak w grudniu - połowa zatrudnionych (51%) ocenia ją pozytywnie, a prawie co trzeci (31%) ambiwalentnie. Nieznacznie zmniejszyła się liczba ocen negatywnych w tym względzie (do 13% z 15% w grudniu ub.r.).

CBOS podkreśla, że opinie na temat bieżącej sytuacji w Polsce zależą przede wszystkim od kondycji materialnej respondentów, ich wykształcenia, pozycji zawodowej oraz wieku. Im młodsi badani, lepiej wykształceni i uzyskujący wyższe dochody, tym częściej wyrażają przekonanie, że sytuacja w Polsce zmierza w dobrym kierunku.

Socjologowie zaznaczają, że mimo pewnej poprawy nastrojów społecznych, wśród Polaków wciąż dominuje krytycyzm. Opinie pozytywne przeważają nad negatywnymi jedynie wśród osób z najmłodszej grupy wiekowej (18-24 lata), z wyższym wykształceniem, kadry kierowniczej i specjalistów wyższego szczebla, uczniów i studentów oraz wśród osób zamieszkujących większe miasta i uzyskujących najwyższe dochody.

W potencjalnych elektoratach partyjnych zadowolenie z rozwoju sytuacji w kraju dominuje tylko wśród zwolenników PO i nieznacznie przeważa wśród wyborców PSL. Najbardziej krytyczni w ocenach są zdeklarowani wyborcy SLD i PiS, a także badani niezamierzający głosować w ewentualnych wyborach parlamentarnych.

Badanie przeprowadzono w dniach 7-13 stycznia na grupie ponad tysiąca Polaków.

d1166u1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1166u1
Więcej tematów