Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
24-02-2014 15:18

Czy można wyczyścić złą historię kredytową?

Jakie czynniki wpływają na to, w jaki sposób zostanie rozpatrzony nasz wniosek o kredyt? Stała praca i wysokość wynagrodzenia to podstawa. Banki zwracają jednak uwagę i na naszą przeszłość, a dokładniej - na naszą historię kredytową.

Czy można wyczyścić złą historię kredytową?Źródło: shutterstock
d27zkzx
d27zkzx

Zła historia kredytowa: czy masz szansę na kredyt?

Zła historia kredytowa może przekreślić szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku o kredyt. Informacje znajdujące się na temat naszych dotychczasowych zobowiązań w Biurze Informacji Kredytowej są dokładnie sprawdzane przez banki. Osoby, które figurują w BIK mają poważnie utrudnioną drogę do kredytu bankowego. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że osoby te albo w przeszłości skorzystały z kredytu przerastającego ich możliwości finansowe, albo też są aktualnie dłużnikami banku lub innej instytucji finansowej. Warto tu podkreślić, że choć najczęściej to banki zgłaszają swych nierzetelnych klientów, na liście dłużników umieścić może nas każda firma, która nawiązała współpracę z BIK. Zła historia kredytowa oznacza wiele problemów. Przede wszystkim nasza obecność na liście dłużników oznacza brak szans na pozyskanie kredytu. Dotkliwe skutki posiadania złej historii kredytowej możemy poczuć jednak i w innych przypadkach, np. w chwili, gdy chcemy skorzystać z zakupów na raty lub skorzystać z szybkiej pożyczki.

Pożyczki a BIK

Dla osób obciążonych złą historią kredytową do niedawna szansą na pozyskanie dodatkowej gotówki i sfinansowanie nagłych zakupów były szybkie pożyczki. I tu jednak pojawiają się zmiany, których zwiastunem jest Wonga. Ta największa na świecie firma udzielająca pożyczek online jako pierwsza instytucja z sektora pozabankowego w Polsce zaczęła sprawdzać historię kredytową swych klientów. Co to oznacza? Obustronną wymianę informacji, dzięki której minimalizowane jest ryzyko pożyczania pieniędzy przez osoby, których nie stać na spłatę zobowiązania.

Jak poprawić swą historię kredytową?

Bezpieczne i odpowiedzialne pożyczanie to najlepszy sposób na uniknięcie problemów ze złą historią kredytową. Bardzo istotne jest też spłacanie zaciągniętych zobowiązań w terminie. Co jednak zrobić w chwili, gdy taki problem już zaistniał? Szansą na wyczyszczenie złej historii kredytowej jest spłata zobowiązań i cofnięcie zgody na przetwarzanie danych udzielonej wcześniej wierzycielowi. Następnym krokiem jest prośba w BIK o usunięcie wpisu na nasz temat. W chwili, gdy nastąpi odmowa, można spróbować kolejnego kroku. Jest nim prośba o przeniesienie naszych danych do działu statystyk. Nasza zła historia kredytowa nie zostanie wprawdzie usunięta, za to dostęp do niej będzie znacznie bardziej ograniczony. Warto też pamiętać, że po uregulowaniu zobowiązań finansowych informacje na temat problematycznego kredytu są usuwane z bazy danych BIK. Niestety taka kasacja danych następuje dopiero po 5 latach, zatem chcąc wyczyścić złą historię kredytową przed tym terminem należy zwrócić się do tej instytucji, która
zgłosiła nas jako problematycznych płatników.

Usunięcie wpisu w BIK jest zadaniem czasochłonnym i nie zawsze kończy się sukcesem. By uniknąć problemów w tym temacie, warto pożyczać w sposób odpowiedzialny. To najlepszy sposób na to, by tworzyć pozytywną historię kredytową.

d27zkzx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27zkzx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj