Czy księżniczka Aiko zostanie cesarzem Japonii?
Japońska księżniczka Aiko, córka następcy tronu Naruhito i księżnej Masako, świętowała trzecie urodziny w atmosferze dyskusji nad możliwością przyszłego objęcia przez nią tronu cesarskiego - pisze Reuter.
01.12.2004 | aktual.: 01.12.2004 12:33
Poczytny dziennik "Asahi Shimbun" wyszedł tego dnia z informacją, iż rząd japoński rozważa możliwość wprowadzenia zmian do konstytucji, które pozwolą zasiadać na Chryzantemowym Tronie także kobietom. Do modyfikacji takich miałby skłaniać fakt, że zarówno następca tronu Naruhito jak i jego młodszy brat Akishino mają tylko córki.
W chwili, kiedy księżniczka Aiko w towarzystwie ojca składała urodzinową wizytę cesarzowi Akihito i cesarzowej Michiko, z gabinetu rządowego nadeszło formalne zaprzeczenie informacji tokijskiej gazety. Jednocześnie rzecznik rządu, Hiroyuki Hosoda przyznał, że sprawa żeńskiej sukcesji tronu może stanąć na porządku dnia "w przyszłości, będzie jednak wymagała "ostrożnego i dokładnego rozważenia".
Księżna Masako, która 9 grudnia skończy 41 lat, nie uczestniczyła, formalnie z powodu żałoby po śmierci babki, w urodzinowej uroczystości w Pałacu Cesarskim. W Tokio przypomina się, że psychiczna presja, w jakiej od lat żyje Masako w związku z oczekiwaniami, że wyda na świat męskiego potomka, mogła przyczynić się do jej obecnej choroby. Oficjalnie księżniczka cierpi na "trudności adaptacyjne", spowodowane ogromnym stresem jej urzędu. Od roku nie bierze ona udziału w żadnych oficjalnych imprezach.
Jej małżonek, następca tronu Naruhito jeszcze w maju w wyjątkowo dobitnych jak na tutejsze obyczaje słowach powiedział, że Masako jest "całkowicie wyczerpana" wieloletnimi próbami dostosowania się do wymogów cesarskiej rodziny. Wspomniał też o podejmowanych w Pałacu Cesarskim "usiłowaniach" zanegowania jej kariery i osobowości.
Za takie sformułowania Naruhito ponownie ściągnął na siebie w ostatnich dniach krytykę ze strony młodszego brata Akishino. Według mediów, Akishino miał powiedzieć, że razem z cesarzem Akihito "zaszokowany" jest uwagami starszego brata pod adresem urzędników Pałacu Cesarskiego.
Tego rodzaju słowa publicznej krytyki, wymieniane między członkami dworu cesarskiego, są w Japonii czymś absolutnie wyjątkowym. Sytuacja ta przydaje dodatkowej siły postulatom o zmianę ustawy tronowej i dopuszczenie do najwyższej godności w państwie także kobiet.
Japońskie media nie wykluczają, że mała księżniczka Aiko, pokazywana w ostatnich dniach podczas nietypowych zabaw, jak wspinanie się na drzewo czy rzucanie wielką piłką, może niedługo doczekać formalnego wprowadzenia przez rząd takiej historycznej zmiany.