PolskaCzy Kraków dogoni Pragę i Budapeszt?

Czy Kraków dogoni Pragę i Budapeszt?

Do Krakowa z każdym rokiem przyjeżdża coraz więcej turystów. W 2005 roku pod Wawelem gościło ponad siedem mln osób - to dwa razy więcej, niż rok wcześniej. Na 2006 rok specjaliści od turystyki przewidują dalszy wzrost, tym razem o około 20% - zapowiada "Gazeta Krakowska".

Specjaliści od turystyki uważają, że Kraków może skutecznie konkurować z innymi atrakcjami Europy Środkowej: Pragą i Budapesztem - pisze dziennik.

W krakowskim magistracie powstaje właśnie strategia rozwoju turystyki do 2013 rok. Co z niej wynika? Przede wszystkim świadomość, że wzrost liczby turystów nie będzie trwał w nieskończoność. Według szacunków, może się ona ustabilizować na poziomie około 10 mln odwiedzających rocznie.

Trzeba też walczyć, by zainteresowanie Krakowem nie spadało - podkreśla gazeta. W strategii zaznaczono trzy główne obszary, w których Kraków może być atrakcyjny. Pierwsza to zabytki, muzea, wydarzenia kulturalne.

W tej sferze muszą jednak nastąpić zmiany - zaznacza doktorantka z Uniwersytetu Jagiellońskiego, współautorka strategii Anna Wilkońska. Oferta musi być bardziej przyjazna dla turysty międzynarodowego. Chodzi o to, żeby np. imprezy kulturalne zawierały elementy obcojęzyczne, muzea były czynne dłużej - wylicza.

Drugi obszar to turystyka kongresowo-konferencyjna. Tutaj podstawowym warunkiem jest budowa centrum kongresowego z prawdziwego zdarzenia - inwestycja, do której władze miasta przymierzają się od kilku lat. Wreszcie trzeci obszar to turystyka religijna. Jej centrum to sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Jednak, jak zaznacza Anna Wilkońska, większość pielgrzymów nie poprzestaje na Łagiewnikach.

70% z nich zwiedza również inne części miasta. A np. w Częstochowie aż 90% odwiedzających nie opuszcza Jasnej Góry - podkreśla.

Od lat Kraków pod względem oferty turystycznej próbuje dogonić Pragę i Budapeszt. Autorzy strategii twierdzą, że powoli się to udaje - głównie dzięki specyficznej atmosferze miasta - czytamy w "Gazecie Krakowskiej".

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)