Czy Korea Płn. odzyskuje pluton?
Korea Południowa zaapelowała do Phenianu o zastosowanie się do układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej oraz zgodę na powrót
międzynarodowych inspektorów do północnokoreańskiego ośrodka
atomowego w Jongbion. Zaniepokojona ponownym uruchomieniem reaktora w Jongbion jest również Rosja.
28.02.2003 | aktual.: 28.02.2003 08:10
Rząd Korei Południowej wcześniej zlecił ekspertom z urzędu bezpieczeństwa narodowego by zweryfikowali informacje na temat rozruchu reaktora w Jongbion, podane przez amerykańskie źródła. Piątkowe oświadczenie rządu południowokoreańskiego zdaje się potwierdzać ten fakt.
Tymczasem w Waszyngtonie koła rządowe, cytowane przez Associated Press, nie wykluczyły, iż w Jongbion podjęto także prace nad odzyskiem plutonu z około ośmiu tysięcy zużytych prętów paliwowych, składowanych tu od 1994 roku. Pręty te są obecnie przenoszone do nowych pomieszczeń w ośrodku.
Ewentualne przystąpienie do odzysku paliwa atomowego - mogącego mieć zastosowanie w głowicach rakietowych - może oznaczać wejście Korei Północnej na drogę, z której nie ma odwrotu - twierdzą amerykańskie źródła, cytowane przez agencję Reutersa.
W czwartek Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) oświadczyła, że zdecydowanie sprzeciwia się uruchomieniu przez Koreę Północną reaktora jądrowego pod nieobecność inspektorów agencji.
"Wszelkiego rodzaju pogróżki w żadnym stopniu nie przyczynią się do rozwiązania północnokoreańskiego kryzysu" - ostrzegł w piątek rosyjski minister spraw zagranicznych Igor Iwanow.
Iwnow, kończący w piątek wizytę w Pekinie, pośrednio skrytykował w ten sposób działania podejmowane przez Koreę Północną.
Zapytany przez dziennikarzy o tę sprawę, Iwanow podkreślił, iż tego rodzaju groźby nie przyczynią się do rozwiązania kwestii, leżących u podstaw sporu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Koreą Północną. Jedyne rozwiązanie - podkreślił szef dyplomacji rosyjskiej - to polityczny dialog.(mp)