PolskaCzy istnieje życie na Ziemi? - pytają artyści

Czy istnieje życie na Ziemi? - pytają artyści

Artyści z Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Niemiec zwracają uwagę, że żyjemy na pięknej planecie. Służyć ma temu wystawa "Interkosmos 2004", zaprezentowana w Świetlicy Sztuki Raster przy ul. Hożej w Warszawie.

Pomysł wystawy, w której udział biorą artyści z kilku krajów dawnego bloku socjalistycznego, opiera się - jak twierdzą - na odwróceniu perspektywy. Artyści pytają "Czy istnieje życie na Ziemi?", a całą energię, wyobraźnię, ciekawość i kreatywność, jakie ludzkość wykorzystuje do badań kosmosu, chcą zwrócić z powrotem w kierunku naszej własnej planety.

Wystawa składać się będzie przede wszystkim (i nie przypadkowo) z prac fotograficznych i filmowych, obiektów, oraz specjalnie przygotowanej do przestrzeni Rastra instalacji Erika Bindera.

Artyści sami konstruują urządzenia umożliwiające badanie naszej planety (Csörgő), oferują nowe perspektywy i punkty widzenia (Dale, Elsner), badają świat od tyłu (Krenz i Niedzielko), tropią nieziemskie widoki (Kotzmanova), przyglądają się zaskakującym efektom postępującej cyborgizacji człowieka (Baladran, Struss), ale też - z części znalezionych na Ziemi - stwarzają zupełnie nowe światy (Binder, Kokesch, Krajewska) i sami stają się przybyszami z innego świata (Althamer).

Interkosmos to nazwa międzynarodowego programu badań kosmicznych powołanego do życia w latach 60. przez Związek Radziecki. W latach 70., w ramach Interkosmosu po raz pierwszy w kosmos polecieli astronauci z Czechosłowacji, Polski i innych państw dawnego obozu socjalistycznego. Interkosmos, może jak żaden z wcześniejszych programów kosmicznych, miał również i ten zwodniczy sens, że odwracał uwagę ludzi, mieszkańców pseudo demokratycznych państw socjalistycznych, od tego, co dzieje się na Ziemi - uważają biorący udział w wystawie artyści.

Wystawa została zorganizowana dzięki wsparciu finansowemu Visegrad Fund w Bratysławie oraz życzliwej pomocy i współpracy: Galerie Display (Praga)
, Galerii Priestor (Bratysława), Trafo (Budapeszt)
, Fundacji Galerii Foksal (Warszawa), Galerie Neugerriemschneider (Berlin) oraz Instytutu Polskiego w Pradze. Finisaż wystawy odbędzie się 1 maja 2004 - w dniu, w którym Polska i kraje pozostałych uczestników projektu Interkosmos 2004 staną się członkami Unii Europejskiej.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)