Trwa ładowanie...

Czy dojdzie do fuzji dwóch szpitali na Dolnym Śląsku? Podpisano już list intencyjny

Słynny na całym świecie z dokonań na gruncie transplantologii szpital im. św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy (woj. dolnośląskie) połączy się Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym we Wrocławiu. Pierwszym krokiem w tym kierunku było podpisanie listu intencyjnego.

Czy dojdzie do fuzji dwóch szpitali na Dolnym Śląsku? Podpisano już list intencyjnyŹródło: fotolia
d2xwojz
d2xwojz

Między władzami Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu a przedstawicielami Starostwa Powiatowego w Trzebnicy doszło do podpisania listu intencyjnego, który ma stać się pierwszym krokiem, inaugurującym proces fuzji szpitala im. św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy z USK we Wrocławiu. Trzebnica placówka jest znana w Europie i na świecie dzięki unikatowym zabiegom transplantacji rąk. Pierwszy taki przeszczep wykonał w 2006 r. zespół pod kierownictwem prof. Jerzego Jabłeckiego. Szpital w Trzebnicy słynie także z chirurgii kończyn oraz kręgosłupa.

- Dążymy do podniesienia potencjału naukowo-dydaktycznego i mamy na względzie przede wszystkim dobro mieszkańców powiatu trzebnickiego oraz województwa dolnośląskiego. Chcemy zapewnić świadczenia usług medycznych na najwyższym poziomie – mówi prof. dr hab. Marek Ziętek, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, inicjator współpracy szpitali.

Prace rozpoczęły już grupy robocze, które określają, na jakich zasadach i w jakiej formie dojdzie do połączenia szpitali. Wśród argumentów przemawiających za fuzją wymienia się rozszerzenie bazy klinicznej dla studentów Uniwersytetu Medycznego, zwiększenie możliwości w zakresie udzielania pomocy mieszkańcom Dolnego Śląska oraz rozwój USK w zakresie transplantologii.

Starostwo Powiatu Trzebnickiego dodaje, że nie tylko kwestie leczniczo-naukowe stoją u podstaw takiej decyzji. Dochodzi do tego także zła kondycja finansowa trzebnickiej placówki – szpital zadłużony jest na 30 mln złotych i przez pewien czas rozważana była jego prywatyzacja. Teraz, w perspektywie fuzji, dług zostanie najprawdopodobniej rozłożony na poszczególne podmioty, a swojej pomocy nie wyklucza także miasto Trzebnica.

d2xwojz

- Zależy nam na bardziej racjonalnym i skutecznym wykorzystaniu możliwości organizacyjnych i finansowych zarówno Szpitala im. św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy, jak i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu – podkreśla Piotr Dytko, dyrektor trzebnickiej placówki. Padły również zapewnienia, że mimo połączenia szpitali, nie dojdzie do redukcji etatów.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d2xwojz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xwojz
Więcej tematów