Trwa ładowanie...
d13014h
23-03-2005 02:20

Czy Deutsche Bank zapłacił łapówkę?

"Rzeczpospolita" dotarła do dokumentów, z których wynika, że Deutsche Bank zapłacił łapówkę za pomoc w przejęciu BiG Banku Gdańskiego. Pieniądze od jednego z największych banków na świecie mieli otrzymać szefowie dwóch polskich państwowych spółek w zamian za pomoc w przeprowadzeniu sprzecznej z interesem Skarbu Państwa transakcji.

d13014h
d13014h

Próba przejęcia BIG Banku to jeden z kluczowych wątków, badanych obecnie przez sejmową komisję śledczą do spraw PZU.

"Rzeczpospolita" przypomina, że w 2000 roku niemiecki bank na krótko przejął kontrolę nad BIG Bankiem. Stało się tak dzięki Władysławowi Jamrożemu i Grzegorzowi Wieczerzakowi. PZU i PZU Życie, którymi kierowali, miały akcje banku, który z kolei był już wtedy akcjonariuszem PZU. Obaj prezesi wbrew rządowi umożliwili Deutsche Bankowi wybór rady nadzorczej BIG Banku. Wybuchł wtedy skandal i nie doszło do wrogiego przejęcia.

Z dokumentów, do których dotarł dziennik, wynika, że Niemcy zapłacili 6,5 miliona dolarów za konsultacje w czasie przejęcia polskiego banku. Pieniądze trafiły na konto firmy Astra Financial Services Ltd. Zarządzali nią menedżerowie, którzy jednocześnie zarządzają majątkiem Jamrożego. W ujawnionym kilka dni temu notatniku Jamrożego dziennikarze gazety znaleźli numery telefonów do osoby, która między innymi zarządza Astrą. Z dokumentów tej ostatniej wynika, że zapłata należała się jej za pomoc w zdobyciu akcji BIG Banku Gdańskiego.

d13014h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13014h
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj