Czy da się ustawowo pogodzić prezydenta i premiera?
Posłowie opozycji mają poważne wątpliwości co do możliwości ustawowego "pogodzenia" premiera i prezydenta w tak zwanej ustawie kompetencyjnej. Według "Gazety Wyborczej", przygotowany przez PO projekt przewiduje, że to rząd ma decydować, kto jeździ na szczyty Unii Europejskiej.
Europoseł PiS Marcin Libicki uważa, że każde rozwiązanie zamieszczone w takiej ustawie będzie niezgodne z Konstytucją. Zdaniem Libickiego, głowie państwa wybranej w powszechnych wyborach nie można odmawiać prawa do zajmowania się polityką zagraniczną, która jest jej domeną.
Także poseł PiS Karol Karski uważa, że każdy z wariantów ograniczenia konstytucyjnych prerogatyw prezydenta narusza prawo głowy państwa do występowania w kwestiach dotyczących polityki zagranicznej.
Poseł Karski podkreślił, że w przypadku kohabitacji najlepszym rozwiązaniem jest "docieranie się praktyki". Parlamentarzysta dodaje, że jeśli prezydent chce uczestniczyć w spotkaniu międzynarodowym, to przewodniczy delegacji, ale musi zaprezentować tam stanowisko rządu.
W opinii Tadeusza Iwińskiego z SLD, w sporze kompetencyjnym większość racji ma rząd ale prace nad ustawą świadczą o jego bezsilności w konflikcie z prezydentem.
Poseł Lewicy przewiduje, że w przypadku uchwalenia ustawy przez Sejm prezydent skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego, bo Konstytucja nie jest jednoznaczna w kwestii uprawnień premiera i prezydenta. Tadeusz Iwiński zaznacza, że choć w jednym miejscu ustawa zasadnicza mówi zdecydowanie, że to rząd prowadzi politykę zagraniczną i wewnętrzną, to jednak gdzie indziej podkreśla, że prezydent reprezentuje Polskę na zewnątrz, a w zakresie polityki zagranicznej współdziała z premierem i szefem MSZ. Zdaniem posła Iwińskiego, brak porozumienia między premierem i prezydentem w banalnych sprawach dotyczących podróży zagranicznych wystawia Polsce złe świadectwo i ustawy nic tu nie pomogą.