Trwa ładowanie...
d3wvk0o

Czy będziemy gotowi na dotacje UE

Polska powinna przyspieszyć przygotowania do
odbioru miliardowych dotacji rolnych z kasy Unii Europejskiej,
jeśli chce z nich korzystać już za dwa lata - potwierdził w
poniedziałek jeden z urzędników Komisji Europejskiej.

Share
d3wvk0o

W przeddzień publikacji raportów o postępach kandydatów w drodze do UE powiedział on, że raport dotyczący Polski ponowi krytyczną ocenę postępów w przygotowaniu polskiego rolnictwa do objęcia go wspólną polityką rolną Unii. Dotyczy to, według niego, zarówno tempa restrukturyzacji i poprawy konkurencyjności, jak i przygotowań organizacyjno-administracyjnych.

Poziom gotowości, jak również faktyczne wdrażanie i egzekwowanie mechanizmów unijnych w rolnictwie, pozostaje na ogół niski, w szczególności odnosi się to do pewnych kluczowych instrumentów, takich jak Zintegrowany System Administracji Kontroli (ang. IACS) - cytował wspomniany urzędnik z projektu raportu o Polsce.

Wdrożenie IACS zaczęło się późno i nadal napotyka przeszkody. Pierwszym krokiem do wdrożenia go było przyjęcie ustawy weterynaryjnej. Trzeba jednak jeszcze podjąć kluczowe decyzje - oświadczy Komisja we wtorkowym raporcie.

d3wvk0o

Wciąż pozostaje do opracowania strategia wdrażania IACS na terytorium całego kraju, oparta na odpowiednich zasobach ludzkich i finansowych. Podstawowe elementy, takie jak identyfikacja zwierząt i system rejestracji działek ziemi, nie są wystarczająco rozwinięte. Podsumowując, IACS pozostaje wyzwaniem w sensie zasobów ludzkich i finansowych, jak również praktycznego wdrożenia - ogłosi Komisja. (mp)

d3wvk0o

Podziel się opinią

Share
d3wvk0o
d3wvk0o
Więcej tematów