PolskaCzy angolskie gerezy zechcą się rozmnażać w Krakowie?

Czy angolskie gerezy zechcą się rozmnażać w Krakowie?

Dwa okazy afrykańskiej małpy gerezy angolskiej pozyskał krakowski ogród zoologiczny. Poza Krakowem zwierzęta te można oglądać tylko w dwóch ośrodkach w Europie - poinformowała Teresa Grega, zastępca dyrektora ds. hodowlanych krakowskiego ZOO. Krakowska placówka liczy, że gerezy będą się tam rozmnażać.

Małpy - 9-letniego samca i jego 3-letnią towarzyszkę - placówka pozyskała na zasadzie wymiany z ogrodu zoologicznego w czeskim Pilźnie. W zamian do południowych sąsiadów pojechała szympansica. Gerezy w Europie można jeszcze oglądać tylko w Dwór Kralowe w Czechach.

To stosunkowo rzadkie i bardzo ładne małpy. Ich obserwacja może być zajmująca, bo cechują się wielką żywotnością - powiedziała Grega.

Gerezy to podrodzina małp obejmująca dziewięć gatunków zamieszkujących lasy środkowej Afryki. Główny ich pokarm stanowią liście, do których trawienia służy trójkomorowy żołądek swoisty dla tej podrodziny, mają również specyficzne uzębienie. W dłoniach brak kciuka. Są to małpy o efektownym kontrastowym ubarwieniu sierści i długim ogonie. Długość ciała waha się, w zależności od gatunku, od 45 do 70 centymetrów bez ogona, a waga ciała dochodzi do 12 kilogramów.

Małpy te są zagrożone wyginięciem. Hoduje się je w ogrodach zoologicznych w ramach międzynarodowych programów tworzonych dla ratowania gatunków o zmniejszającej się liczebności.

Ogród Zoologiczny w Krakowie, założony w 1929 roku, zaliczany jest do średniej wielkości tego typu placówek w Europie. Na 15 hektarach powierzchni prezentowanych jest 1450 zwierząt, należących do 240 gatunków. Corocznie zoo odwiedza około 250 tys. osób.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)