Czwarta edycja konkursu im. bp. Chrapka o indeks
Ruszyła czwarta edycja konkursu akademickiego im. bp. Jana Chrapka o indeks. Organizująca go Fundacja Dzieła Nowego Tysiąclecia zwróciła się o zgłaszanie kandydatów do nagród.
Zwycięzcy konkursu mogą zdobyć indeksy na studia dziennikarskie na uniwersytetach Warszawskim i Jagiellońskim oraz stypendia naukowe.
Członek zarządu Fundacji o. Rafał Sztejka powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie, że główną ideą konkursu jest stworzenie możliwości studiów dla ubogiej młodzieży pochodzącej ze wsi i małych miasteczek. Tylko taka młodzież może startować w konkursie.
Dodał, że poza stypendystami Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Warszawskim nie ma obecnie na kierunku dziennikarskim ani jednego studenta pochodzącego ze wsi. Dlatego tak bardzo zależy nam na tym, aby wykształcić dobrych dziennikarzy, aby oni w mediach, w których w przyszłości będą pracować, zajęli się terenami, z których pochodzą, oraz ludźmi, z którymi mieszkali, bo jest to ogromna szansa dla tych terenów, dotkniętych często strukturalną biedą - podkreślił o. Sztejka.
Przypomniał, że dzięki Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia studiuje obecnie na obydwu tych uniwersytetach 17 stypendystów. Wyraził nadzieję, że z czasem tych studentów będzie coraz więcej, ponieważ profesorowie tych uczelni są z nich zadowoleni.
Dyrektor Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz przewodniczący konkursu prof. Jerzy Olędzki podkreślił, że konkurs zorganizowano dla uczczenia pamięci zmarłego w 2001 roku biskupa Jana Chrapka, wykładowcy UW na kierunku dziennikarstwa i wielkiego przyjaciela młodzieży akademickiej.
Dodał, że bez Fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia taki konkurs by nie istniał, bo Uniwersytet Warszawski nie miałby na to pieniędzy.
Maturzyści biorący udział w tegorocznej edycji konkursu muszą przygotować dwie prace pisemne: esej na temat "Czy należy, a może trzeba, ograniczać swoje marzenia?" oraz reportaż na temat "Na podstawie doświadczeń osób ze swego środowiska ustosunkuj się do tezy, że pieniądze szczęścia nie dają".
Uczestnicy konkursu - jak zaznaczył prof. Olędzki - powinni nadesłać też swój dotychczasowy dorobek dziennikarski, własnoręcznie napisany życiorys, dokumenty potwierdzające ich status majątkowy oraz wyniki w nauce. Wszystkie dokumenty i prace należy nadesłać na adres Fundacji do 31 marca.
Komisja konkursowa przeprowadzi dla wszystkich rekomendowanych przez Fundację kandydatów pisemny test sprawdzający ich wiedzę z zakresu języka polskiego, najnowszej historii oraz aktualnych wydarzeń społeczno-politycznych w kraju i na świecie. Wyniki testu oraz rozmowa kwalifikacyjna z kandydatem to podstawowe kryteria wyboru siedmiu laureatów.
Wyniki konkursu ogłaszane są przed rozpoczęciem egzaminów wstępnych na pierwszy rok Magisterskiego Dziennego Studium Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim.
Patron konkursu, tragicznie zmarły w październiku 2001 r., w wyniku wypadku samochodowego koło Radomia, biskup Jan Chrapek był od lat znanym i lubianym nauczycielem akademickim w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.