Cztery lata w NATO
(PAP)
Czwarta rocznica przyjęcia Polski do NATO. Czy przez ten czas polskie wojsko stało się lepsze?
Rozstrzygnięte zostały przetargi na samolot wielozadaniowy, kołowy transporter opancerzony i przeciwpancerny pocisk kierowany. Przyjęty w styczniu program rozwoju sił zbrojnych na lata 2003-08 przesunął o dwa lata - do końca 2008 roku - termin, gdy jedna trzecia armii ma być zdolna współdziałać w ramach NATO. Do tego czasu dwie trzecie żołnierzy będzie pełnić służbę zawodowo, w pełni profesjonalnych będzie 31 jednostek wojskowych, a 10-12 okrętów będzie miało załogi złożone z samych zawodowców.
Od 2004 roku służba zasadnicza zostanie skrócona do 9 miesięcy. Żołnierzom z poboru będą powierzane najprostsze funkcje, stanowiska specjalistów zostaną przydzielone żołnierzom nowego korpusu - zawodowych szeregowych. Armia ma liczyć 150 tys. ludzi.
Trwają konsultacje dotyczące udziału polskich żołnierzy w zabezpieczeniu planowanej przez Amerykanów kampanii wojskowej w Iraku. Ponad rok temu Polska wystawiła do operacji w rejonie Afganistanu prawie trzystuosobowy kontyngent, około stu żołnierzy służy w Afganistanie, w Bahrajnie operuje polski okręt wsparcia logistycznego.
W siłach pokojowych NATO w Kosowie służy ponad 500 polskich żołnierzy z Batalionu Polsko-Ukraińskiego. W skład kontyngentu wchodzi również 30 żołnierzy litewskich. Polski kontyngent w Bośni i Hercegowinie tworzą dwie kompanie operacyjne Nordycko-Polskiej Grupy Bojowej, a także personel w dowództwie misji.
Polska z Czechami i Węgrami została oficjalnie przyjęta do NATO 12 marca 1999 roku.