Trwa ładowanie...
ycipk-19nfjy
ycipk-19nfjy
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Czołowi esbecy w uzupełnionych katalogach IPN

Instytut Pamięci Narodowej uzupełnił
internetowe katalogi swych archiwów - m.in. o 2 268 funkcjonariuszy
aparatu bezpieczeństwa PRL, w tym ministra spraw wewnętrznych PRL w latach 80. Czesława Kiszczaka, ówczesnego szefa SB Władysława Ciastonia, zamieszanego w zabójstwo księdza Popiełuszki, generała MO i szefa Departamentu IV MSW Zenona Płatka czy dawnego zastępcę Prokuratora Generalnego Hipolita Starszaka.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-19nfjy

Jak podał rzecznik prasowy IPN Andrzej Arseniuk, w uzupełnionych katalogach znalazły się też kolejne 652 osoby rozpracowywane przez organa bezpieczeństwa PRL oraz 512 osób pełniących kierownicze stanowiska partyjne i państwowe w PRL.

Według nowej ustawy lustracyjnej, która 15 marca 2007 r. weszła w życie, IPN miał w ciągu pół roku zacząć publikować katalogi osób pełniących funkcje publiczne; osób rozpracowywanych przez tajne służby PRL; funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa oraz osób zajmujących wysokie stanowiska w PRL. Spis osób, które miały współpracować z tajnymi służbami PRL, zakwestionował w maju 2007 r. Trybunał Konstytucyjny.

Decyzję, by ruszyć z publikacją, prezes IPN Janusz Kurtyka podjął we wrześniu 2007 r. - po opinii kolegium IPN. Kolegium uznało, że IPN powinien zacząć publikację katalogów dopiero po zebraniu informacji o wszystkich osobach wchodzących w skład danej grupy.

ycipk-19nfjy

25 września 2007 r. IPN opublikował pierwsze katalogi osób publicznych - prezydenta RP, premiera i marszałków obu izb parlamentu, RPO, członków władz IPN, szefów prokuratur i sędziów. W listopadzie IPN uzupełnił katalogi o: europosłów, szefów NIK, NBP, Rady Polityki Pieniężnej, KRRiT i prezydenckich ministrów.

W grudniu IPN ujawnił katalogi co do premiera i członków obecnego rządu oraz posłów i senatorów, wybranych w ostatnich wyborach. 10 posłów i trzech senatorów zarejestrowały tajne służby PRL jako swych współpracowników - wynikało z zapisów. Było wśród nich czterech parlamentarzystów PO, trzech - PSL i LiD, dwóch - PiS i jeden niezależny. Wymienieni zaprzeczali swej współpracy; cześć zapowiedziała wystąpienie o autolustrację.

W lutym i w marcu 2008 r. IPN ujawnił katalogi nt. aktualnych sekretarzy i podsekretarzy stanu. Do opublikowania pozostali jeszcze samorządowcy. Teczki osób pełniących funkcje publiczne są jawne i dostępne w IPN dla każdego obywatela.

Katalogi nie wiążą się bezpośrednio ze sprawą oświadczeń lustracyjnych osób publicznych, których prawdziwość bada już pion lustracyjny IPN oraz sądy powszechne. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gdańsku wydał pierwszy wyrok według nowej ustawy - uznał, że b. kandydat na burmistrza Lęborka Jarosław Jędrzejczyk złożył niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne i orzekł wobec niego 3-letni zakaz pełnienia funkcji publicznych. Sam Jędrzejczyk, który w latach 80. krótko pracował w SB, mówi, że pomylił się wypełniając oświadczenie.

ycipk-19nfjy
Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-19nfjy

ycipk-19nfjy
ycipk-19nfjy