"Człowiek zawsze powinien być gotowy na śmierć"
W Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie pochowano ks. Zdzisława Króla, ks. Andrzeja Kwaśnika i o. Józefa Jońca, którzy zginęli w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. - Człowiek powinien być zawsze przygotowany na śmierć - mówił w homilii abp Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.
20.04.2010 | aktual.: 20.04.2010 19:31
Duchowni zostali pochowani w krypcie zasłużonych Polaków. Uroczystej mszy świętej przewodniczył metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz, koncelebrowało ją kilkudziesięciu innych księży.
Ks. Król był kapelanem Warszawskiej Rodziny Katyńskiej i postulatorem procesu beatyfikacyjnego ks. Jerzego Popiełuszki. Przez wiele lat był proboszczem warszawskiej parafii Wszystkich Świętych. Ks. Kwaśnik był kapelanem Federacji Rodzin Katyńskich. O. Joniec pełnił funkcję prezesa Stowarzyszenia Parafiada.
Uroczystej mszy św. pogrzebowej przewodniczył metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz, koncelebrowało ją kliku biskupów, w tym kard. Józef Glemp i kilkudziesięciu księży. W uroczystościach żałobnych uczestniczyli m.in. premier Donald Tusk i marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Obecne były odziały policji i wojska. Zgromadzeni na placu przed świątynią mogli oglądać przebieg uroczystości na ustawionym tam telebimie.
Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski przed mszą św. wręczył rodzinom zmarłych księży przyznane kapłanom pośmiertnie Krzyże Oficerskie Orderu Odrodzenia Polski.
Jak mówił abp Nycz, żadne analogie nie są do końca w stanie wytłumaczyć katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. - Jednak - jak podkreślał - powinna ona uświadomić, że śmierć często przychodzi nagle i niespodziewanie. Hierarcha dodał, że ludzie często o tym zapominają. - Człowieku, chrześcijaninie, trzeba, żebyś był zawsze gotowy na śmierć, żebyś był gotowy na spotkanie z Chrystusem - mówił metropolita. - Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny - dodał.
Zgromadzeni na placu przed świątynią mogli oglądać przebieg uroczystości na ustawionym tam telebimie.
Ks. Król był jednym ze współorganizatorów pielgrzymek papieża Jana Pawła II do Polski. Od 1992 r. był wikariuszem biskupim, sekretarzem Rady Kapłańskiej. Pełnił funkcję członka Rady Biskupiej Archidiecezji Warszawskiej i przewodniczącego Wydziału Charytatywnego Kurii Metropolitalnej i Kolegium Konsultorów.
Ks. Joniec, prezes stowarzyszenia Parafiada, był duchownym katolickim, pijarem, działaczem organizacji pozarządowych. Ci, którzy go znali, pamiętają, że często powtarzał werset Psalmu 94: "Weselę się, Panie, Twoimi czynami". Pracował w Krakowie, Hebdowie i w Warszawie, gdzie był duszpasterzem, katechetą, wizytatorem katechetycznym, proboszczem parafii i rektorem kolegium pijarskiego. Był organizatorem wielu imprez i programów edukacyjnych m.in. "Międzynarodowych Parafiad Dzieci i Młodzieży", programu "Katyń... ocalić od zapomnienia" czy "Moja Mała Ojczyzna".
Ks. Kwaśnik był wikariuszem w Warce, w parafii św. Kazimierza w Pruszkowie, w parafii Zwiastowania Pańskiego na Rakowcu Południowym w Warszawie. Był proboszczem w Iwicznej, w parafii św. Tadeusza w Warszawie na Sadybie. Pełnił też funkcję kapelana oddziału prewencji policji w Iwicznej. W latach 1997-2007 był wizytatorem nauczania religii oraz wicedziekanem dekanatu piaseczyńskiego. Od 2007 r. był wicedziekanem dekanatu wilanowskiego, a od 2008 r. duszpasterzem stołecznej policji i kapelanem Rodzin Katyńskich.
W Świątyni Opatrzności Bożej w krypcie zasłużonych Polaków pochowani są m.in. ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, poeta ks. Jan Twardowski, minister spraw zagranicznych Krzysztof Skubiszewski.