PolskaCzłonkowie rządu i parlamentarzyści na listach do Sejmu z woj. śląskiego

Członkowie rządu i parlamentarzyści na listach do Sejmu z woj. śląskiego

Byli i obecni członkowie rządu oraz parlamentarzyści znaleźli się na listach do Sejmu w Śląskiem. W opinii politologa najciekawiej zapowiada się pojedynek w okręgu katowickim, gdzie wystartują m.in. minister zdrowia Marian Zembala (PO) i kandydat PiS poseł Grzegorz Tobiszowski.

Członkowie rządu i parlamentarzyści na listach do Sejmu z woj. śląskiego
Źródło zdjęć: © WP | Andrzej Hulimka

Platforma Obywatelska na czołowych miejscach list umieściła przede wszystkim dotychczasowych posłów. Do wyjątków należy minister zdrowia prof. Marian Zembala, który otwiera listę katowicką. "Dwójką" w tym okręgu jest lider śląskiej PO Tomasz Tomczykiewicz. Na kolejnych pozycjach znaleźli się posłowie: Danuta Pietraszewska, Elżbieta Pierzchała i Marek Wójcik.

W okręgu gliwickim "jedynką" Platformy jest minister sprawiedliwości Borys Budka, z drugiego miejsca wystartuje b. minister edukacji, posłanka Krystyna Szumilas. Kolejne pozycje przypadły posłom: Jackowi Brzezince i Tomaszowi Głogowskiemu.

W okręgu rybnickim liderką listy PO jest b. prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Gabriela Lenartowicz, która jest obecnie wicewojewodą śląskim. Na kolejnych miejscach w tym okręgu są posłowie Krzysztof Gadowski i Marek Krząkała.

Bielską listę PO otwiera posłanka Mirosława Nykiel. Za nią znaleźli się: Sławomir Kowalski, Małgorzata Pępek i Aleksandra Trybuś-Cieślar. Piąte miejsce ma kajakarz, dwukrotny brązowy medalista olimpijski, obecnie dyrektor COS w Szczyrku Grzegorz Kotowicz. W Częstochowie na czele listy PO są posłanki Izabela Leszczyna i Halina Rozpondek, a w okręgu częstochowskim listę PO otwiera wiceminister zdrowia Beata Małecka-Libera.

Także PiS na pierwszych miejscach swoich list w woj. śląskim wystawia przede wszystkim wieloletnich parlamentarzystów. W Gliwicach na pierwszych miejscach są posłowie Wojciech Szarama i Piotr Pyzik, w Sosnowcu posłowie Ewa Malik i Waldemar Andzel. Liderem bielskiej listy PiS jest Stanisław Szwed. W wyborach wystartują też Stanisław Pięta z drugiego miejsca i Jacek Falfus z piątego. "Trójkę" otrzymał tarnowski parlamentarzysta Jan Ziobro z Solidarnej Polski. O mandat zabiega dwoje byłych deputowanych: Kazimierz Matuszny i Bogumiła Boba.

W Rybniku z "jedynki" wystartuje senator Izabela Kloc (przez niespełna trzy kadencje posłanka, mandat senatora zdobyła w ub.r. w wyborach uzupełniających) i poseł Grzegorz Matusiak. Katowicką listę otwiera poseł Grzegorz Tobiszowski, druga jest wojewódzka radna Bożena Borys-Szopa (wcześniej działaczka związkowa, główna inspektor pracy i prezydencka minister). W Częstochowie za posłem Szymonem Giżyńskim jest Lidia Burzyńska, powiatowa radna.

Zjednoczona Lewica (SLD, TR, PPS, UP, Zieloni) w okręgu katowickim na pierwszym miejscu wystawiła posła SLD Zbyszka Zaborowskiego. Tuż za nim znalazła się Monika Mika z Twojego Ruchu, z trzeciego miejsca wystartuje lider śląskiego OPZZ Henryk Moskwa.

Bielską listę Zjednoczonej Lewicy otwiera lider SLD w Bielsku-Białej i b. dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach Przemysław Koperski. Z drugiego miejsca kandyduje poseł Artur Górczyński, który był związany z Ruchem Palikota, później z PSL, a obecnie z SLD. Trzeci jest poseł Czesław Gluza, który do Sejmu dostał się z listy PO.

W Częstochowie "jedynką" będzie lider SLD w woj. śląskim poseł Marek Balt, w Gliwicach - Tomasz Kalita, a w Rybniku Patryk Kosela z Polskiej Partii Pracy i związku zawodowego Sierpień 80. W okręgu sosnowieckim liderem listy jest poseł Jerzy Borkowski z TR.

Listę ruchu Pawła Kukiza w okręgu katowickim otworzy prawnik, w przeszłości działacz solidarnościowy Grzegorz Długi. Drugie miejsce będzie tam miał Jacek Piwowarczuk - katowicki radny wybrany z listy PiS; na kolejnych miejscach znajdzie się tam wielu prawników. Z kolei gliwicką listę ma otworzyć przedsiębiorca Paweł Kobyliński.

Poseł partii KORWiN Przemysław Wipler wystartuje z pierwszego miejsca w okręgu katowickim. Do Sejmu w 2011 r. dostał się on z listy PiS. Odszedł z tej partii w czerwcu 2013 r. W 2014 r. był kandydatem na prezydenta Warszawy, a w 2015 r. - szefem kampanii prezydenckiej lidera partii KORWiN Janusza Korwin-Mikkego. Liderem komitetu KORWiN w okręgu bielskim jest mecenas Tomasz Żuk, który m.in. bronił polskich żołnierzy przed zarzutem o zbrodnię wojenną w Nangar Khel.

Na listach PSL w Śląskiem uwagę zwracają politycy związani wcześniej z PO - Małgorzata Handzlik i Jerzy Ziętek. Ziętek, który obecnie jest posłem niezrzeszonym, otworzy listę ludowców w okręgu katowickim. Handzlik, która w latach 2009-2014 była europosłanką wybraną z listy Platformy, będzie "dwójką" PSL w okręgu bielskim. Liderem listy PSL w tym okręgu jest wicewojewoda śląski Mirosław Szemla.

W okręgu częstochowskim listę PSL otworzy Stanisław Gmitruk - wiceprzewodniczący śląskiego sejmiku. W okręgu gliwickim liderem listy ludowców będzie Andrzej Pilot - prezes WFOŚiGW w Katowicach, w przeszłości wicewojewoda śląski. W okręgu rybnickim listę PSL otworzy śląski radny wojewódzki Bronisław Karasek. W okręgu sosnowieckim listę PSL otwiera wicemarszałek woj. śląskiego i lider śląskiego PSL Stanisław Dąbrowa.

W trzech okręgach woj. śląskiego - gliwickim, rybnickim i katowickim - listy wystawi komitet Zjednoczeni dla Śląska. Powołały go Niemiecka Wspólnota "Pojednanie i Przyszłość" oraz Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Woj. Śląskiego. Ponieważ komitety mniejszości nie muszą przekraczać pięcioprocentowego progu wyborczego jak partie polityczne, pomysłodawcy inicjatywy liczą na zdobycie w Sejmie od 1 do 6 mandatów. Obecnie mniejszość niemiecka ma jednego posła w okręgu opolskim.

W okręgu katowickim listę Zjednoczonych dla Śląska otwiera prof. Zbigniew Kadłubek z Uniwersytetu Śląskiego - filolog klasyczny i literaturoznawca, który w ub.r. wystąpił w Sejmie jako przedstawiciel komitetu inicjatywy ustawodawczej zakładającej uznanie Ślązaków za mniejszość etniczną.

Drugie miejsce ma Dietmar Brehmer, założyciel Górnośląskiego Towarzystwa Charytatywnego i publicysta społeczny. Trzeci jest b. dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach Leszek Jodliński.

W opinii politologa z Uniwersytetu Śląskiego dr. Tomasza Słupika na listach nie ma większych zaskoczeń. Do nielicznych - w jego opinii - należy wysoka pozycja Tomczykiewicza na katowickiej liście PO.

Według Słupika najciekawiej zapowiada się pojedynek Tobiszowski-Zembala w okręgu katowickim. "Tobiszowskiemu sprzyjają sondaże i obecna koniunktura polityczna, kandydat PO ma z kolei bardzo znane nazwisko" - zauważył.

W woj. śląskim jest sześć okręgów wyborczych do Sejmu: katowicki (nr 31 - 12 posłów), gliwicki (nr 29 - 9 posłów), rybnicki (nr 30 - 9 posłów), sosnowiecki (nr 32 - 9 posłów), bielski (nr 27 - 9 posłów) i częstochowski (nr 28 - 7 posłów).

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)