Trwa ładowanie...
d2dpvmn
d2dpvmn
Dziennik Polski

Członkowie podziemia antykomunistycznego: wyklęci czy niezłomni?

Przed przypadającym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych wraca dyskusja, czy członków podziemia antykomunistycznego nie lepiej nazywać Niezłomnymi - pisze "Dziennik Polski".
Share
d2dpvmn

"Dlaczego nie 'żołnierze niezłomni'? Ta nazwa piękna, jasna i jednoznaczna - na szczęście też używana - dociera do wszystkich, zaczynając od dzieci w szkole" - pisał ostatnio politolog Grzegorz Kostrzewa-Zorbas na jednym z prawicowych portali. Dodawał, że nie wyklął ich naród i niepodległe państwo, a komunistyczne władze ZSRR i PRL.

- Mam świadomość, że termin żołnierze wyklęci utrwalił się w świadomości Polaków, jednak nie jest najlepszym określeniem dla bohaterów, a przecież o takich mówimy - zauważa też prof. Krzysztof Szwagrzyk z IPN, kierujący ekshumacjami na tzw. Łączce na stołecznych Powązkach.

Często spotykamy się z pytaniami, nie tylko od młodych: dlaczego zostali wyklęci i przez kogo; bo przecież wyklęcie zawsze dotyczyło dopuszczających się złych czynów - tłumaczy.

Najważniejsze, że żołnierzy wyklętych czy niezłomnych udaje się upamiętnić, przypomnieć po latach zakłamywania historii przez komunistyczną propagandę - podkreśla z kolei Tadeusz M. Płużański, szef Fundacji "Łączka", syn Tadeusza Płużańskiego, członka Tajnej Armii Polskiej rtm. Witolda Pileckiego.

d2dpvmn

Podziel się opinią

Share
d2dpvmn
d2dpvmn
Więcej tematów