Trwa ładowanie...
d2pyss9

Częstochowa będzie miała nowy herb? "Skąd tu kruk"?

Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk zaproponował zmianę herbu miasta z zatwierdzonego przez władze Generalnej Guberni kruka, na wcześniejszy symbol orła - poinformował magistrat. Wszystko to w ramach przygotowań do zbliżających się obchodów 800-lecia dziejów pisanych Częstochowy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Czy herb Częstochowy zostanie zmieniony? Taką propozycję złożył prezydent miasta
Czy herb Częstochowy zostanie zmieniony? Taką propozycję złożył prezydent miasta (PAP, Fot: Jacek Bednarczyk)
d2pyss9

800-lecie dziejów pisanych miasta przypadnie w 2020 r. Pierwsza wzmianka o Częstochowie pochodzi z 1220 r., z dokumentu biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża. - Przygotowując się do tak ważnych obchodów należałoby wrócić do tradycji miasta. Startujemy, będziemy tę sprawę procedować z Radą Miasta i Komisją Heraldyki - powiedział Matyjaszczyk. Dodał, że o nowe opracowanie częstochowskiego herbu zwrócił się do heraldyka Marcelego Antoniewicza i plastyka Andrzeja Desperaka.

Matyjaszczyk tłumaczył, że do wprowadzenia tych zmian przekonała go "szczególnie informacja, że herb z krukiem wprowadziły po raz pierwszy dla Częstochowy niemieckie władze okupacyjne".

Herb Częstochowy powstał w XIV wieku. Znalazły się na nim - jak wynika komunikatu magistratu - powszechne wtedy mury miejskie z wieżami i bramą oraz symbole Władysława Opolczyka, wówczas księcia zwierzchniego miasta. Używał on znaku złotego orła - jako książę opolski oraz lwa - jako pan Rusi Halickiej.

d2pyss9

"Skąd więc kruk w częstochowskim herbie? Na pewno nie było go tam w XIV wieku ani stulecia później. Pojawił się za to w godle paulińskim, ale dopiero w XVII-XVIII wieku, w dodatku w Portugalii. Tam związany był z przekazem św. Hieronima i legendą o kruku-grzeszniku, który przynosił św. Pawłowi chleb w dziobie (...) Jednak na żadnej miejskiej pieczęci nigdy żaden kruk się nie pojawia" - czytamy.

Według heraldyka, dr. hab. Marcelego Antoniewicza z Akademii im. Jana Długosza, po raz pierwszy oficjalnie zatwierdzono kruka w herbie miasta w 1942 r. i zrobiły to władze Generalnej Guberni. Zdaniem cytowanego w komunikacie eksperta, jednym z powodów prawdopodobnie był fakt, że orzeł był przez władze okupacyjne zakazany.

Po wojnie przez wiele lat używano znów symboliki orła i lwa. Jak czytamy, potem, w 1992 r., część częstochowskich radnych zgłosiła konieczność zmiany herbu, sugerując powrót kruka. - Orła uznali za symbol komunistyczny, co nie jest prawdą. Nie chcieli też słuchać uznanych w Polsce heraldyków. Jeden z radnych powiedział, że nie będą nam komuniści mówić, co mamy mieć w herbie - tłumaczy Antoniewicz.

Jak dodaje, wówczas nie pracowała Komisja Heraldyczna (ponownie zaczęła działać w 1999 r.). - W normalnych okolicznościach Komisja Heraldyczna nie dopuściłaby do tego, co stało się w Częstochowie. Zniszczono zabytek, bo herb jest też zabytkiem, który przetrwał od XIV wieku, zespolony ideowo z miastem, pięknie skomponowany, to było dzieło sztuki. Dodano czwartą barwę, a w heraldyce dopuszczane są trzy, ta czarna barwa kruka spowodowała destabilizację. Herb jest nieczytelny, fatalnie oddziałuje - wskazuje Antoniewicz.

d2pyss9

W komunikacie przypomniano, że zgodę na zmianę herbu muszą wyrazić miejscy radni.

Dzieje się w Polsce: patriotyzm w Radomiu

d2pyss9

Podziel się opinią

Share
d2pyss9
d2pyss9
Więcej tematów